Головна » Новини » Bellingcat: операцію щодо вагнерівців у Зеленського відклали після домовленості про режим тиші

Bellingcat: операцію щодо вагнерівців у Зеленського відклали після домовленості про режим тиші

вагнерівці

Bellingcat розкрила деталі масштабної операції українських спецслужб із захоплення 33 бійців «ПВК Вагнера» у багатосторінковому звіті, публікацію якого кілька разів відкладали. Ймовірна планована операція української розвідки із затримання російських найманців була зірвана після того, як ОПУ Зеленського вирішив її перенести.

Про це йдеться в спільному розслідуванні проєкту Bellingcat та російського видання The Insider, передає Радіо Свобода.

За висновками розслідування, яке тривало рік, українська військова розвідка планувала захопити 33 найманців російської приватної військової компанії «Вагнер» 25 липня 2020 року. Це мало статися після приземлення їхнього літака, який летів із Мінська до Стамбула, в Україні під вигаданим приводом.

Посадка літака мала стати останнім етапом складної операції військової розвідки за підтримки внутрішніх спецслужб, аби виманити та заарештувати російських найманців, причетних до бойових дій на сході України.

Однак за кілька днів до того, як літак мав вилетіти з Білорусі, президент Зеленський досягнув угоди про припинення вогню з Росією та російськими гібридними військами на Донбасі. Угода мала набрати чинності 27 липня і, за даними журналістів, спонукала Офіс президента відкласти операцію на п’ять днів. Про це автори повідомляють із посиланням на колишнього начальника Головного управління розвідки Василя Бурбу.

Bellingcat посилається на трьох колишніх співробітників спецслужб, включно з Бурбою. За словами останнього, голова ОП Андрій Єрмак запропонував перенести операцію на тиждень після того, як стало відомо про угоду щодо припинення вогню. Бурба натомість пропонував затримати операцію на чотири дні. Зрештою її вирішили перенести на п’ять днів.

«За словами Бурби, позиція Офісу президента була такою, що, якщо операція триватиме, як було заплановано, і завершиться затриманнями 25 липня, то припинення вогню буде приречене ще до початку», – йдеться в спільному розслідуванні.

Bellingcat зазначає, що не зміг підтвердити факти цих переговорів у Офісі президента. У ОП також наразі не коментували публікацію публічно.

Нагадаємо, що українська влада спочатку заперечувала сам факт підготовки такої операції, потім – вустами президента Зеленського – називала її “не нашою операцією”, натякаючи на причетність до цих подій Росії.

Останню версію офіційного Києва щодо цієї операції озвучили напередодні: тепер тут стверджують, що “спецзахід” щодо переміщення 33 “вагнерівців” в Україну таки готувався, але не відбувся.

Причину зриву парламентська слідча комісія встановити досі не змогла, йшлося у її проміжному звіті від 15 листопада.