CуспільствоЕкономікаНовини

Виплати ВПО, пенсії та нові платіжки: що чекає на українців в лютому

В Україні в лютому більшість переселенців востаннє отримають виплати на проживання. Пенсійний фонд отримає дані, які допоможуть розрахувати розмір індексації. Крім того, у наступному місяці українці отримають нові платіжки за комуналку.

Виплати переселенцям скоротять

В Україні діюча постанова про надання виплат переселенцям втрачає чинність з 1 лютого. Після тривалих дискусій в уряді вирішили продовжити правила до 1 березня, але після ситуація кардинально зміниться. Зараз переселенці, які переїхали з окупованих регіонів, чи з території, де ведуться бойові дії, мають право на 3 тисячі гривень (діти та українці з інвалідністю) та 2і тисячі гривень (дорослі ВПО).

Тобто всі переселенці, незалежно від того, чи знайшли вони роботу, зараз мають право на допомогу. Пані віце-прем’єр Ірина Верещук заявила, що “оптимізувати” допомогу вимагають міжнародні партнери. Мовляв, за два роки переселенці вже мали б знайти роботу та адаптуватись в нових регіонах.

Однак далеко не всі українці мають можливість заробляти достатньо для того, щоб забезпечувати себе, орендувати житло. Зараз щомісяця на допомогу переселенцям витрачають близько 6 млрд грн. І це гроші не українських платників податків. Всі податки йдуть на потребу ЗСУ, тоді як соціальні видатки забезпечуються за рахунок допомоги міжнародних партнерів.

“Ми спільно з урядом вирішили ще на місяць продовжити абсолютно всім, до 1 березня, існуючі умови виплат. Тобто нічого не змінюється, автоматично нові критерії переносяться з 1 лютого на 1 березня”, – заявила пані міністр соцполітики Оксана Жолнович. Виплати продовжать тільки для тих, хто не має можливість самостійно себе забезпечувати (пенсіонери з пенсією менше 9444 грн, переселенці з інвалідністю, діти-сироти).

Нові платіжки за опалення та перераховану плату за доставку газу

В лютому українці платитимуть за комунальні послуги, спожиті в січні. Деякі суми в платіжках будуть відрізнятись від звичних. Наприклад, з 1 січня всім споживачам газу перерахували плату за доставку. Тариф не змінився, але справа в тому, що ця плата розраховується на певний об’єм кубометрів, який споживач орієнтовно використає за рік. Для розрахунку беруть покази за минулий газовий рік (з жовтня по жовтень).

З січня перерахунок відбувається з тими показами, які були з жовтня 2022-го по жовтень 2023-го. Тоді як минулого року українці платили за доставку, що була порахована за споживанням з жовтня 2021-го по жовтень 2022-го.

Крім того, в січні по всій території країни було значне похолодання. Це призведе до зростання сум в платіжках за опалення. Споживання в холодні місяці взимку може досягати піків та бути на 30% вищим, ніж в “теплі” зимні місяці. Ще одне важливе нововведення, яке українці відчують на собі з лютого, це дозвіл відключати комунальні послуги за борги.

Пенсії в лютому: без перерахунку, але з новинами

В Україні в лютому стане відомо точний розмір індексації пенсій. Сама індексація відбудеться з 1 березня. Її розмір залежить від двох показників: середньої зарплати по країні за три роки, а також інфляції за минулий рік. Дані цієї статистики буде відомо тільки в лютому, тому і точний розрахунок індексації оголосять лише напередодні самої індексації.

В уряді називають орієнтовний розмір. Йдеться про підвищення пенсій на 13%. Це буде найбільшим зростанням пенсій наступного року. Наприклад, якщо ваш розрахунковий розмір пенсії становить 4 тис. грн, то за результатами індексації ви зможете отримати пенсію в розмірі близько 4,6 тис. грн.

Збільшення пенсії на 1 тис. грн отримають ті українці, які до індексації мають виплату в розмірі від 7692 грн. Важливо зазначити, що йдеться саме про “чистий” розмір пенсії: без урахування всіх можливих надбавок за стаж, вік і т.п.

Індексація не зачепить лише невеликі кількість пенсіонерів. Це ті, хто вийшов на заслужений відпочинок впродовж останніх трьох років, українців, які зараз мають значні надбавки до розрахункових пенсій, або тих, хто має високі виплати. Наприклад, індексація не зачепить жодного з суддів на пенсії, проте і зараз розмір їх пенсії сягає 100 тис. грн.

Наступне підвищення пенсій очікується в квітні. Він зачепить тих, хто продовжує працювати на заслуженому відпочинку і в кого зріс стаж. Крім того, в квітні в Україні підвищать мінімальну зарплату, як результат, збільшиться і гарантований розмір пенсії для тих, кому більше 65 років і хто виконав норму щодо стажу. При тому з 1 лютого розмір пенсій в Україні змінювати не планують.

Вчасні Новини

Робимо все можливе, щоб найсвіжіші новини доходили до вас якнайшвидше і так, щоб кожна людина могла отримувати відповіді на свої питання.