Студенти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, мають право на продовження виплати допомоги на проживання ВПО особисто на себе та у складі сім’ї своїх батьків. Однак кожен випадок розглядається по-різному.
Про це повідомляє Юридичний порадник для ВПО, передають Вчасні Новини.
Продовження виплат у складі сім’ї своїх батьків
Відповідно до законодавства, діти/особи до 23 років, які навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, мають право на продовження допомоги в складі своєї сім’ї, якщо в ній є:
- непрацююча працездатна особа, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалася;
- працездатні особи, які працюють, провадять підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність, зокрема, які протягом попередніх шести місяців отримання допомоги працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа – підприємець та розпочали відповідну діяльність або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання;
- особи, які втратили працездатність (наприклад, досягли пенсійного віку).
У цьому випадку за продовженням виплат звертається уповноважений член сім’ї.
Продовження виплат особисто на себе
Відповідно до закону, має право на продовження виплат особа віком до 23 років, яка навчається за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.
У цьому випадку за продовженням виплат може звертатися сам студент-ВПО.
Що береться до уваги при продовженні виплат
- Період переміщення (повторного переміщення) з територій бойових дій або тимчасової окупації, згідно із Переліком, повинен бути з 1 січня 2022 року.
- Сукупний дохід сімʼї не повинен перевищувати 9444 грн на одного члена сім’ї за останні 3 місяці перед місяцем звернення.
- Загальна відповідність “майновим” критеріям (про купівлю транспортних засобів, житла, валюти, депозити тощо).
- Заявник не може знаходитися на тимчасово окупованій території України.
На що слід звернути увагу при визначенні сукупного доходу
Діти/особи віком до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти після досягнення 18 років і не мають власних сімей, мають право звертатися за призначенням допомоги особисто, якщо вони мають фактичне місце проживання (перебування) інше, ніж в уповноваженої особи.
Згідно з розʼясненням Мінсоцполітики, якщо студент проживає окремо від батьків та підтверджено інше зареєстроване (задеклароване) / фактичне місце проживання, він не включається до складу сім’ї та доходи батьків не враховуються.
«Тобто, якщо студент-ВПО проживає окремо від своїх батьків, їх дохід не повинен враховуватися при вирішенні питання про продовження йому допомоги на проживання», — наголошують юристи.
*Матеріал створено за підтримки програми «Голоси України», яка реалізується Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним офісом міністерства закордонних справ Німеччини. Зміст публікації не обов’язково відображає думку фонду й учасників програми та є предметом виключної відповідальності авторів.