Мовний закон: стало відомо, хто складатиме іспит з української в 2021 році

українська мова

Стаття закону про функціонування державної мови, яка набирає чинності в січні, передбачає складання іспиту з української мови.

Про те, хто його складатиме, а хто – ні, розповів мовний омбудсмен Тарас Кремінь в ефірі каналу «Україна 24».

Подробиці. В першу чергу, за його словами, нововведення стосуватиметься претендентів на держслужбу – мерів, міністрів, чиновників, голів адміністрацій, держпідприємств, прокуратур.

«Тобто ті, хто займатиметься безпосередньо діяльністю, пов’язаною з державною владою. Що стосується іншої категорії – це і ті громадяни, які вступають в громадянство. Це громадяни інших країн, які шляхом складання державного іспиту мають право отримати громадянство нашої держави», – сказав він.

Хто не складатиме іспит з української

Кремень зазначив, що деякі категорії не складатимуть іспит цього року.

«Звичайно, будуть і ті категорії, які не будуть здавати, принаймні в 2021 році, можливо, будуть якісь зміни в законі. Це стосується в першу чергу депутатів, така вже норма закону, нічого не поробиш, і правоохоронні структури. Я вважаю, що кожен чиновник не повинен лякатися своїх знань, і якщо він складе або не складе іспит, повинен сказати про це. Це буде сприйматися набагато краще, ніж раніше, коли «склав» іспит, а два слова зв’язати не може», – сказав він.

Як зміниться мовна політика в 2021 році

  • У січні 2021 року набирає чинності стаття 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
  • Ця стаття зобов’язує всіх постачальників послуг в Україні, незалежно від форми власності, обслуговувати споживачів виключно українською мовою (крім альтернативного прохання клієнта).

Закон про мову в Україні

  • 25 квітня 2019 року парламент ухвалив закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
  • 16 липня 2019-го закон набув чинності.
  • З 16 липня 2020 року українською мовою мали бути перекладені назви всіх аеропортів, станцій, зупинок, технічна документація, документообіг та звітність юросіб.