Ринок праці в Україні зазнав суттєвих змін через повномасштабну війну. Багато людей залишились без роботи, хтось змінив діяльність, комусь довелось залишити мирне життя та стати на захист країни, а комусь — виїхати у безпечні місця в межах країни або за кордон. Внаслідок цього у певних галузях не вистачає фахівців, збільшується кількість вакансій, водночас не всі українці можуть знайти роботу.
Які вакансії затребувані, що змінилося на ринку праці та як знайти роботу під час війни розповідають Вчасні Новини.
Кого не вистачає на ринку праці?
У вересні поточного року роботодавці розмістили на популярній онлайн-платформі з пошуку роботи Work.ua 117 683 вакансій. За їхніми словами, це новий рекорд за час повномасштабної війни, адже у 2022 році цей показник взагалі впав до 6 тис.
Водночас відновлення є нерівномірним і ситуація на заході та в центрі України значно відрізняється від динаміки у прифронтових регіонах.
За даними з відкритих джерел, найбільший попит нині — на робітничі професії, медиків, працівників сфери обслуговування та торгівлі. Зокрема, за словами президента конфедерації роботодавців України Олексія Мірошниченка, фахівці зараз дуже потрібні для обслуговування критичної інфраструктури: електрики, слюсарі, зварювальники та інші. Також людей на різні вакансії шукають комунальники, перевізники.
Що пропонують роботодавці?
За даними ресурсу Work.ua, лідерство наразі займає категорія «Сфера обслуговування» — 21 164 пропозицій. Також приріст фіксують у категорії «Логістика, склад, ЗЕД» (+5%) і «Робочі спеціальності, виробництво» (+4%).
Ще одна тенденція ринку праці — з’явилось більше вакансій, які не потребують досвіду роботи через дефіцит кадрів. Ще одна відповідь на нестачу фахівців — збільшення кількості дистанційної роботи на 3%. З’явилось більше роботи для студентів, для ветеранів, людей з інвалідністю та пенсіонерів.
Але найбільший ріст в окремих категоріях вакансій — серед пропозицій роботи з бронюванням, вказають на порталі.
Як знайти потрібну вакансію в інтернеті?
- Work.Ua — один з найпопулярніших сервісів, де можна розмістити резюме, конкретизувати пошук та налаштувати його згідно категорій, рівня зарплати, регіону тощо; тут є розділ «довідник професій», де розповідають, скільки платять в Україні в залежності від посади та які переваги і недоліки є у різних професій;
- Robota.ua — не менш відомий сайт, створений ще 2000 року, на якому публікують актуальні вакансії в режимі 24/7;
- grc.ua — український кадровий портал, створений професіоналами з підбору та управління персоналом, що поєднує онлайн-можливості порталу з пошуку роботи та офлайн-агенцію з підбору персоналу;
- Jooble — робота за різними графіками і сферами, доступні понад 37 тис. вакансій;
- Jobs.Dou — тут розміщені вакансії IT компаній;
- Jobs for Ukraine — доступні академічні, наукові, мистецькі, професійні, інші робочі вакансії; на платформі підтримують українських біженців, які були змушені покинути свою країну, щоб знайти роботу за кордоном;
- Upwork — вакансії для фрилансерів;
- Fiverr — пошук роботи для спеціалістів з творчих напрямків, фрилансерів;
- Робота в тилу — на порталі можна як знайти роботу, так і запропонувати свою допомогу на волонтерських засадах;
- Hire for Ukraine — розміщення резюме HR-менеджерів, IT-спеціалістів, працівників творчих сфер, будівельників, архітекторів, сфери обслуговування
- ВзаємоДія — агрегатор сайтів пошуку робіт, де можна шукати роботу в різних країнах, за різними спеціальностями.
Не варто забувати й про державні сайти з пошуку роботи. Зазвичай вони містять велику кількість вакансій, а також корисну інформацію. Зокрема, що стосується правильного складання резюме, пошуку роботи, відкриття бізнесу тощо.
Єдиний портал вакансій оновлюється в різних сферах, регіонах і щодня. Станом на початок листопада він містить майже 250 тисяч вакансій.
Великий перелік робітничих спеціальностей пропонує Державний концерн «Укроборонпром». Для цього варто на сайті підприємства треба перейти у розділ «Кар’єра».
*Матеріал створено за підтримки програми «Голоси України», яка реалізується Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним офісом міністерства закордонних справ Німеччини. Зміст публікації не обов’язково відображає думку фонду й учасників програми та є предметом виключної відповідальності авторів.