Війна в Україні завдала значних руйнувань, і багато українців втратили свої домівки. Якщо ваше житло пошкоджено або зруйновано, важливо повідомити про це державу, щоб отримати допомогу та компенсацію.
Вчасні Новини підготували детальну інструкцію про те, як подати заяву про зруйноване або пошкоджене житло, де це можна зробити та які документи потрібно мати для підтвердження.
Збір необхідних документів
Паспорт громадянина України: Необхідний для ідентифікації та підтвердження вашого статусу як власника або співвласника житла.
Документи, що підтверджують право власності на житло: Це можуть бути:
- Свідоцтво про право власності на житло.
- Договір купівлі-продажу житла.
- Договір дарування житла.
- Свідоцтво про право на спадщину.
- Інші документи, що підтверджують ваше право на нерухомість.
Документи, що підтверджують пошкодження або руйнування житла: Це можуть бути:
- Фотографії або відеоматеріали пошкодженого або зруйнованого житла.
- Актуальності від органів місцевого самоврядування або поліції про пошкодження житла.
- Документи від експертів про ступінь пошкодження житла.
- Інші документи, що підтверджують факт пошкодження або руйнування житла.
Вибір способу подачі заяви
Через онлайн-платформу «єВідновлення» в Дії. Цей зручний та швидкий спосіб дозволяє подати заяву онлайн, використовуючи електронний цифровий підпис (ЕЦП) або BankID. Після реєстрації в Дії потрібно обрати пункт «Пошкоджене» або «Зруйноване» житло. Далі введіть дані про ваш об’єкт нерухомості (квартиру, будинок чи інший об’єкт), пошкодження, кількість людей та контактні дані.
Через ЦНАП (Центр надання адміністративних послуг). Цей спосіб дозволяє подати заяву особисто, отримавши консультацію від фахівців.
Через органи місцевого самоврядування. Деякі міста та селища мають власні програми допомоги постраждалим від війни. Зокрема можна говорити про програми щодо ремонтів, швидкого відновлення тощо. При цьому вони можуть допомогти подати заяву у разі, якщо ви не можете зробити це самостійно (відсутність інтернету чи телефону, неможливість дістатися ЦНАПу тощо).
Подання заяви про пошкодження або руйнування житла
Заповніть заяву в Дії відповідно до вимог. Уважно прочитайте інструкції до заяви та заповніть її точно та правдиво. Зокрема, вкажіть адресу, загальну площу приміщення, збитки (пошкоджена частково, непридатна до експлуатації, знищена повністю), скільки людей проживало.
Додайте всі необхідні документи. Прикріпіть до заяви всі документи, що підтверджують ваше право власності на житло та факт пошкодження або руйнування. Також варто детально розписати, якими є пошкодження, приблизний час обстрілу та додати фотографії руйнацій.
Перевірте правильність заповнення. Переконайтеся, що всі дані в заяві та документах правильні та надішліть заяву обраним способом: онлайн, через ЦНАП або органи місцевого самоврядування.
Зареєструйте заяву про пошкоджене житло у поліції
Додатково задокументувати руйнування можна в поліції, звернувшись із заявою про у будь-який відділок на території України. Розкажіть, що сталось з вашим житлом, надайте оригінали та ксерокопії документів (особисті, про права власності). Також правоохоронці долучають до справи фотографії руйнувань житла. Тож вони мають бути роздруковані, навіть якщо фото вам прислали сусіди або ви побачили руйнування свого житла на світлинах чи відео в інтернеті).
Правоохоронці відкриють кримінальне провадження за статтею 438 Кримінального кодексу України «Порушення законів та звичаїв війни», оскільки ідеться про майно цивільних. За деякий час вас повторно викличуть до відділку для видачі витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань про реєстрацію вашого пошкодженого або зруйнованого житла. Цей документ допоможе довести комісії, що ваше житло було дійсно зруйноване під час повномасштабної війни й ви своєчасно сповістили про це правоохоронні органи.
Відстеження статусу заяви
Після подачі заяви пошкоджене або зруйноване житло має оглянути профільна місцева комісія (за виключенням території, де не дозволяє безпекова ситуація або ТОТ) та зробити розрахунки. Після цього вже розпочнеться процес виплати компенсацій.
Ви можете відстежувати статус заяви в Дії в або в ЦНАП. Якщо у вас виникнуть питання або проблеми з подачею заяви, зверніться до органів влади, які її розглядають.
Як бути, якщо житло в зоні бойових дій або в окупації
19 грудня Верховна Рада ухвалила закон, який полегшує процедуру отримання компенсації за зруйновані або пошкоджені об’єкти нерухомого майна для ВПО, які перемістилися з територій активних бойових дій або ТОТ. Тож якщо ваше житло знаходиться у зоні бойових дій або тимчасовій окупації — поки що залишається чекати. Станом на кінець 2024 року програма «єВідновлення» працює лише там, де комісія може оглянути зруйноване або пошкоджене житло особисто.
*Матеріал створено за підтримки програми «Голоси України», яка реалізується Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним офісом міністерства закордонних справ Німеччини. Зміст публікації не обов’язково відображає думку фонду й учасників програми та є предметом виключної відповідальності авторів.