Жахи війни, смерті та горе оточують українців третій рік поспіль. Багатьом неохідні романтичні стосунки для того, щоб впоратися із хвилюваннями та моральними травмами. Але війна руйнує механізми знайомств.
Як йдеться у матеріалі The New York Times, останні два з половиною роки Катерина Байрачна хотіла зустріти когось особливого. Але війна завжди стає на заваді. Дівчина зустріла солдата, але потім його відправили на фронт. Вона обмінювалася текстовими повідомленнями з іншим чоловіком, але він не мав настрою зустрічатися, побоюючись, що незабаром його призвуть. У застосунку для знайомств Bumble Байрачній сподобалася зовнішність чоловіка-хіпстера. Але коли вона прокрутила його фотографії, то помітила ампутовану ногу.
“Любовна криза”
“Я дивилася на його профіль 15 хвилин і мені стало його так шкода. Я відчуваю, що не готовий до цього”, – сказала 35-річна Байрачна, директор з маркетингу київського бренду одягу.
Вона думала, чи впорається з стосунками з скаліченим ветераном війни. Потім дівчина змахнула ліворуч, вилучивши його з потенційних збігів.
Повномасштабне вторгнення Росії перевернуло майже кожен аспект повсякденного життя в Україні. Дві третини українців втратили внаслідок конфлікту родича чи друга. Багатогодинні відключення світла тепер є звичним явищем по всій країні, а російські удари знищили цілі міста .
Це також спричинило хаос на театрі знайомств. Хоча прагнення до любові може здаватися другорядним у зв’язку з ракетними атаками, перебоями в електропостачанні та нестачею їжі, багато українців кажуть, що їм потрібні романтичні стосунки, щоб допомогти їм впоратися із життям у стані війни.
Для жінок проблема стоїть особливо гостро. Загинули десятки тисяч чоловіків . Ще більше перебуває на передовій, деякі втекли з країни, а інші сидять вдома, боячись призову. У деяких селах воює ледь не усе чоловіче населення, у Києві чоловіків стало значно менше.
“Залишається невеликий відсоток чоловіків, які готові і хочуть стосунків”, – каже Маргарита Стельмашова, український психотерапевт і сексолог.
Війна також ускладнила встановлення довгострокових відносин. Багато солдатів відчувають психологічний стрес, який напружує їхні інтимні зв’язки, кажуть сексологи. Кілька жінок сказали виданню, що хвилюються щодо зустрічей з військовослужбовцями, які мали травми, або одного дня можуть загинути.
Минулого року в Україні була найменша кількість народжених і друга найнижча кількість шлюбів за останні 10 років. Зіштовхнувшись і лихом війни, деякі жінки вдаються до заходів, про які раніше не думали, наприклад до використання застосунків для знайомств або швидких побачень.
“Війна – це розрив. Це любовна криза”, – сказала 36-річна Світлана Кривокучо, ІТ-працівниця, яка брала участь у швидких побаченнях.
Принцип примітивний: чоловіки і жінки мали 5 хвилин на розмову та обмін анкетами. На обличчях з’являлись посмішки, коли розмова зав’язувалася.
“Вони бояться”
Організаторка Аліса Самусієва сумно розповіла, що прийшло лише 26 чоловіків у порівнянні зі звичайним мінімумом у 30.
“Вони бояться. Вони не хочуть виходити. Вони просто хочуть сидіти вдома і ховатися”, – сказала вона, додавши, що допускає такий формат онлайн.
У застосунках для знайомств все більше чоловіків у військовій формі або з протезами кінцівок. Регулярно з’являються іноземці, які працюють у гуманітарних організаціях та міжнародних установах, а також іноземні воїни, які приєдналися до ЗСУ.
За словами Байрачної, напруга війни проти українських чоловіків помітна в застосунках для знайомств. Багато чоловіків “виглядають дуже пригніченими та втомленими”. Вона та інші жінки сказали, що їхній настрій був похмурим, і мало хто бажав присвятити себе стосункам.
24-річна Олена Актисенко шукає довготривалих стосунків, але її діалоги в Tinder часто тупикові.
“Я запитую: “Що ми робимо? Що відбувається?” Вони відповідають: “Я не знаю, що буде завтра чи через два роки. У країні війна”, – бідкається дівчина.
Вона сказала, що приблизно кожен п’ятий чоловік в Tinder був солдатом, але вона ні з ким із них не спілкувалася.
“Вони хоробрі, вони герої. Але враховуючи ситуацію, починати стосунки здається занадто ризикованим”, – сказала дівчина.
Кілька українок, які виїхали за кордон після початку війни, сказали, що було набагато легше зустрічатися з іноземцями, які не стикалися з загрозою війни.
“Кохання точно не зникло з України. Романи все ще цвітуть, а весілля все ще святкують”, – пише видання.
У нічних клубах Києва майже щовечора було людно. Зараз ситуація змінилася. 22-річна Марина Пильча сказала, що майже не було ночі, щоб до неї не підходив чоловік у клубі. Дівчина пригадала, як військовий, з яким вона колись зустрічалася, розірвав стосунки після того, як отримав поранення.
“Він сказав: “Ти знайдеш в Києві когось кращого за мене. Це було дуже боляче”, – сказала вона.
“Стільки гарних дівчат”
Війна також посилила ідеологічні розбіжності, руйнуючи потенційні відносини, які могли розвиватися до конфлікту. Деякі жінки тепер відмовляються зустрічатися з особами, які ухиляються від призову. Також часто можна побачити, як жінки в застосунках для знайомств відмовляються зустрічатися з російськомовними людьми.
На швидких побаченнях у Києві 27-річна Юлія Ковтун мовчала п’ять хвилин після того, як чоловік, який щойно сів за її столик, сказав їй, що буде говорити тільки російською.
“Я шукаю когось, хто поділяє мої цінності і рішуче підтримує мовне питання”, – сказала вона, зазначивши, що обидва її дідусі та бабусі брали участь у націоналістичних рухах України за незалежність у 1940-х роках.
Більш спокійною була атмосфера за столом 38-річного Сергія Чуйкова, солдата, який втратив на війні ліву ногу і тепер носить протез. Він і жінка навпроти нього сказали, що раді, що знайшли місце, де можна зустрітися з людьми і ненадовго забути суворі реалії війни.
Чуйков сказав, що ця подія стала “ковтком свіжого повітря” в порівнянні з ситуацією в армії, де він і його побратими намагалися встановити романтичні стосунки.
“Це велика проблема”, – сказав він, і його голос стих.
Здавалося, що швидкі побачення вирішили проблему. Більше десятка жінок хотіли зустрітися з Сергієм знову, а він зацікавився дев’ятьма. Він провів чотири побачення.
“Мені не потрібно приїжджати вдруге, тому що сьогодні вже стільки гарних дівчат. Цього більш ніж достатньо”, – сказав він.
Шлюби в Україні
Як повідомляв УНІАН, за перші 6 місяців минулого року українці зареєстрували на 17% менше шлюбів, ніж роком раніше. Натомість розлучень побільшало на третину.