В Україні діє програма компенсації за знищене житло, яка була запроваджена для підтримки громадян, чиї домівки були знищені внаслідок бойових дій після 24 лютого 2022 року. Однак ця програма не враховувала людей, які постраждали до початку повномасштабної війни рф проти України та містила кілька дискримінаційних норм щодо прав внутрішньо переміщених осіб. Саме тому 26 березня 2025 року у Верховній Раді зареєстрували новий законопроєкт, аби зробити «єВідновлення» справедливою та доступною для всіх постраждалих.
Про це повідомляють Вчасні Новини з посиланням на ТК голови спеціальної комісії з питань захисту ВПО Павла Фролова.
«Компенсація за знищене житло за програмою» єВідновлення» має бути справедливою та доступною для всіх постраждалих, починаючи з 2014 року. Сьогодні відповідний законопроєкт 13136 нашої ТСК захисту прав ВПО ми зареєстрували у Верховній Раді», — наголосив депутат.
Які зміни пропонують внести у законопроєкт щодо програми «єВідновлення»
Скасування дискримінаційних норм
Дія програми «єВідновлення» поширюється на майно, знищене чи пошкоджене з початку збройної агресії рф з 19 лютого 2014 року. При цьому пріоритет надається сім’ям, для яких це було єдине житло.
Розширення категорій постраждалих
Враховуються не лише руйнування від бойових дій, а й дії окупаційних адміністрацій або третіх осіб на окупованих територіях.
Сертифікати замість відновлення житла
Власники зруйнованих квартир у багатоквартирних будинках зможуть отримати компенсацію у вигляді сертифіката, а їхні квартири передаватимуть у комунальну власність під соціальне житло.
Прозоре та швидке дистанційне обстеження
Підтвердити факт знищення майна зможуть один або кілька членів комісії ОМС, використовуючи фото- та відеофіксацію, а заяви на компенсацію розглядатимуть не більше ніж 30 днів.
Більше часу на подання заяв
Строк звернення за компенсацією після припинення або скасування воєнного стану збільшується з 1 до 3 років.
«Це важливий крок для того аби компенсаційні механізми працювали справедливо, швидко та ефективно. Будемо наполягати на якнайшвидшому розгляді цього закону у парламенті», — додав Павло Фролов.