Україна нарощує підпільну боротьбу з росіянами на окупованих територіях. Агенти української військової розвідки виконують розвідувальні місії, диверсії та ліквідовують самих окупантів, розповів британському Sky News представник Сил спеціальних операцій, полковник спецназу на ім’я Микола.
За його словами, рух опору активно діє в Криму та на окупованій частині континентальної України. Крім того, про всяк випадок створюються мережі агентів у тих частинах України, які можуть потрапити під контроль Росії.
“Звичайно, робота, яку виконують наші люди, небезпечна. Багато наших людей загинуло під час роботи, багато з них опиняються в російських тюрмах. Але це нас не лякає, тому що наша мета виправдовує ті втрати, які ми зазнаємо”, – сказав Микола.
Він зауважив, що підпільники “спокійно, тихо, приховано” виконують поставлені завдання, не чекаючи швидкої винагороди чи слави.
Інформація, яку надають учасники опору, передається українським збройним силам для координації військових ударів та інших наступальних дій, у тому числі в Криму. За словами Миколи, рух опору буде ключовим у будь-якій майбутній спробі змусити російську армію вийти з півострова, який вони окупували з 2014 року.
Рух опору неофіційно почався після того, як Росія вперше вторглася в Крим і частину східної України десять років тому. Однак напередодні повномасштабного вторгнення у 2022 році він став більш формальною структурою під командуванням Сил спеціальних операцій.
“Я не можу вам назвати конкретну цифру, оскільки ця інформація є секретною. Але я можу вам сказати, що цих людей тисячі… Я радий бачити, що вона зростає. Зараз ми розпочали кампанію з популяризації руху опору і створюємо умови для того, щоб кожен громадянин України міг з нами конфіденційно спілкуватися та пропонувати свої послуги”, – сказав Микола.
Окрім розширення опору в окупованій частині України, останнім часом почав зростати інтерес до участі в русі опору від цивільних осіб усередині Росії.
За словами Миколи, його підрозділ не буде працювати з російським підпіллям, але росіяни можуть винести уроки з українських операцій опору.
“Це частина опору, але їхній спротив – проти режиму Путіна. Це не наш рух, який ми організовуємо всередині нашої країни. Вони вже вчаться у нас і починають використовувати наші методи вже в Російській Федерації, і ми бачимо в цьому великий потенціал”, – сказав Микола.
Ситуація на окупованих територіях
Як писав УНІАН, українка відвідала окупований Крим вперше за час повномасштабної війни і розповіла про враження. За її словами, окупований росіянами півострів справді нагадує велику військову базу, де люди наважуються говорити про Україну лише пошепки.
Окрім того, що Крим увесь засмічений окупаційною символікою та переповнений вояками армії-окупанта, місцеве населення тут вже втратило надію на деокупацію. Раніше люди чекали повернення України, але минуло вже надто багато часу, і українці в Криму навчилися жити без цієї надії.