В уряді розповіли, що потрібно, щоб ВПО стали повноцінними мешканцями приймаючих громад

В Україні налічується понад 4 млн внутрішньо переміщених осіб, 26% з яких потребують соціального захисту. Тому тим територіальним громадам, які прийняли у себе переселенців, потрібно посилювати заходи їхньої підтримки.

Про це заявила голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, повідомляють Вчасні Новини з посиланням на її виступ.

За її словами, нині в Україні налічується понад 4 млн переселенців. Потребують соціального захисту приблизно 26%. А це не лише вирішення їхнього житлового питання, а й допомога у працевлаштуванні, економічна та соціальна реінтеграцію. Ключова роль у цьому процесі саме у приймаючих громад.

“Згідно з останніми опитуваннями, громадяни, чиє знищене житло знаходиться на окупованих територіях, або на територіях бойових дій, на питання про те, чи варто відновлювати його, відповідають, що тільки за наявності необхідних безпекових умов. Відтак, нам потрібно зосередитись на тому, щоб місце їх нинішнього проживання наразі ставало їхньою домівкою. І ключова роль у цьому у приймаючих громад”, – підкреслила Шуляк.

Вона додала, що нині слід зосередитись не на короткострокових варіантах вирішення житлового питання ВПО, а на довгострокових. Тому і на рівні Парламенту, і на рівні Уряду зараз активно розробляються варіанти таких інструментів. Деякі запозичені з практик ЄС, але адаптовані під Україну, деякі – взагалі вимога міжнародних партнерів, які фінансово допомагають відновленню нашої країни.

“Наразі у роботі чотири такі інструменти: поліпшення умов іпотеки “єОселя” для ВПО, яка нині для них здебільшого недоступна, додаткові субсидії на оренду житла, соціальна оренда, а також окремий вид оренди – з правом викупу. Запуск двох останніх інструментів – вимога оновити житлове законодавство, що зафіксовано в програмі Ukraine Facility, за якою Україна до 2027 року отримує від ЄС 50 млрд євро“, – розповіла Шуляк.

Вона також підкреслила, що приймаючим громадам надважливо надавати допомогу внутрішнім переселенцям у працевлаштуванні, перенавчанні та підвищенні свого професійного рівня, щоб вони могли стати більш конкурентними на ринку праці, мали можливість забезпечувати себе й родину. Шуляк підкреслила, що громадам слід зосередитись і на створенні своїх програм комплексного відновлення, в яких має бути прописаних комплекс заходів щодо підвищення якості надання соціальних послуг. Це, зокрема, допомога внутрішньо переміщеним особам і усім людям, які потребують соціального захисту.

“Певна частина грошей за програмою Ukraine Facility на 50 млрд євро від ЄС, зокрема майже 1 мільярд євро, піде у громади напряму. І для нас дуже важливо, щоб громади були максимально готовими для реалізації якісних проєктів на місцях”, – наголосила голова комітету місцевого самоврядування.

Насамперед, за її словами, ці проєкти повинні бути направлені на надання якісних послуг від держави, зокрема, в сфері охорони здоров’я, освіти, а також для забезпечення домівками ВПО і тих осіб, житло яких зруйноване або пошкоджене, та підтримки критичної інфраструктури.

Останні новини