З 1 січня 2025 року набирає чинності перелік медичних послуг, які державні та комунальні заклади надаватимуть платно. Відповідне рішення ухвалив Кабінет міністрів України ще у липні 2024 року. Передусім ідеться про отримання медичної допомоги, яка не входить до Програми медичних гарантій, але перелік безплатних послуг зменшиться з наступного року.
Які послуги стануть платними та за що доведеться сплатити українцям розповідають Вчасні Новини.
«Це сприятиме скороченню неформальних платежів та зменшенню випадків корупційних порушень, оскільки кожен пацієнт буде чітко знати, що покривається і що не покривається програмою медичних гарантій», — зазначили у пресслужбі Міністерства охорони здоров’я.
Відповідна постанова «Деякі питання надання послуг з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб» передбачає, що з 1 січня 2025 року стануть:
- звернення без направлення лікаря, крім випадків, коли воно не вимагається;
- медичні послуги за договорами з юридичними особами;
- медпослуги закладів охорони здоров’я сектору безпеки і оборони та Державного управління справами пацієнтам, які не належать до визначеного контингенту.
Пацієнтам доведеться самостійно оплачувати додаткові послуги під час надання основної медичної допомоги, а саме:
- надання медичних послуг за місцем проживання чи перебування пацієнта за умови, що це не спричинено його медичним станом, а бажанням;
- можливість самостійно обрати лікаря при отриманні спеціалізованої медичної допомогти в плановому порядку в стаціонарі;
- перебування в палаті з підвищеним рівнем комфорту та сервісу за побажанням пацієнта.
Платні медичні послуги обов’язково мають оформлювати відповідним документом, який пізніше працівники лікарні вноситимуть до електронної системи охорони здоров’я. Здійснити оплату українці зможуть виключно в безготівковій формі на офіційний рахунок закладу.
«Усі медичні заклади мають розмістити на своїх сайтах та інформаційних стендах повний перелік платних медичних послуг із зазначенням їх вартості та безоплатних послуг, що надаються в межах Програми державних гарантій», — додали у пресслужбі.
Які медичні послуги залишаються безплатними та як їх отримати
Безплатною залишається допомога, яка передбачена програмою медичних гарантій. В певних випадках для послуг за програмою потрібне направлення від сімейного чи лікуючого лікаря.
Без направлення можна буде отримати первинну та екстрену медичну допомогу.
Також направлення не потрібне у разі звернення до: психіатра; нарколога; стоматолога; педіатра; акушера-гінеколога; фтизіатра; лікаря, в якого пацієнт із хронічним захворюванням перебуває під наглядом.