Виплата допомоги у мільйон гривень, нульовий кредит по єОселі, безплатне навчання у ВНЗ та контракт лише на рік з відстрочкою можливої мобілізації у майбутньому. Саме такі умови військової служби пропонуються зараз українцям від 18 до 24 повних років включно. Рішення викликало хвилю обурення і через грошову допомогу, і через чітко визначені терміни служби. Але чи все тут гладко, як декому здається, та які є нюанси?
Вчасні Новини наводять аналіз ухваленої урядом постанови, який провели правозахисники ВО «Vesta».
Чи можна обрати частину та спеціальність за контрактом для молоді
На рекламних брошурах молодим українцям обіцяють вибір частини та спеціальності. Воно то в принципі так, але вибір обмежений.
Посади, на які можуть претендувати рекрути чітко визначені, а саме: стрілець, старший стрілець, стрілець-снайпер, стрілець-санітар, помічник гранатометника, гранатометник, старший гранатометник, розвідник, старший розвідник.
Також обрати можна між певними бригадами, перелік яких формує Генштаб відповідно до комплектування кожної з них. Наразі це:
- 72 окрема механізована бригада ЗСУ
- 95 окрема Десантно-штурмова бригада ЗСУ
- 38 окрема бригада морської піхоти
- 28-ма окрема механізована бригада імені Лицарів Зимового Походу
- 10 окрема Гірсько-штурмова бригада “Едельвейс” ЗСУ
- 92 Штурмова бригада ЗСУ
Тобто укласти контракт на рік і прослужити на тилових посадах не вдасться.
Більше того важливою умовою є те, що цей контракт укладається строком на один рік з обов’язковою умовою безпосередньої участі громадян у бойових діях в районах ведення воєнних дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців протягом дії контракту. В іншому випадку передбачені штрафні санкції, але про це — трохи далі.
Як виплачується мільйон чоловікам 18-24 років
Одноразова грошова допомога в розмірі 1 млн гривень виплачується трьома частинами. Перша — у розмірі 200 тисяч гривень виплачується протягом п’яти днів після підписання контракту. Друга — 300 тисяч гривень — протягом п’яти днів після проходження підготовки та залучення до виконання бойових завдань, про що оголошується наказом командира військової частини. І нарешті третя — 500 тисяч гривень — по закінченню контракту.
Форс-мажори та гроші
У разі припинення чи скасування воєнного стану невиплачена третя частина одноразової грошової допомоги виплачується у день виключення із списків особового складу військової частини пропорційно часу проходження військової служби із розрахунку 1/6 від 500 000 гривень за кожні 30 днів служби під час воєнного стану (сумарно обчислених), але не більше ніж 500 000 гривень.
У разі невиконання умов контракту в частині обов’язкової безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних дій, невиплачена третя частина одноразової грошової допомоги виплачується у день звільнення з військової служби пропорційно часу проходження військової служби із розрахунку 1/6 від 500 000 гривень за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних дій (сумарно обчислених)
У разі дострокового припинення (розірвання) контракту через сімейні обставини або з інших поважних причин, неотримані частини одноразової грошової допомоги не виплачуються.
У разі припинення (розірвання) контракту за умови наявності у військовослужбовця захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Батьківщини, через які військовослужбовець не зміг виконати умови контракту щодо обов’язкової безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних дій, невиплачена частина одноразової грошової допомоги виплачується в повному обсязі у день його виключення із списків особового складу військової частини.
У разі систематичного невиконання військовослужбовцем умов контракту він відшкодовує в повному обсязі виплачену йому одноразову грошову допомогу, неотримана частина/частини такої допомоги не виплачується/не виплачуються.
Як укласти такий контракт
Рекрутам 18-24 років необхідно подати до центру рекрутингу заяву в паперовій або електронній формі, в якій зазначити:
- прізвище, власне ім’я, по батькові;
- дату народження;
- обрану військову частину;
- обрану штатну посаду;
- номер мобільного телефону;
- адресу електронної пошти;
- згоду на обробку персональних даних;
- інформацію щодо обраного місця проходження медичного огляду.
У разі надходження заяви до центру рекрутингу така заява протягом одного робочого дня з дня її отримання передається до обраної військової частини.
У випадку позитивної відповіді на заяву, призовник направляється на проходження посиленої підготовки: базової загальновійськової підготовки тривалістю від 45 діб, фахової підготовки — від 14 діб, курсу адаптації у військовій частині — 14 діб.
Після закінчення річного контракту такі військовослужбовці не можуть бути призвані на службу протягом 12 місяців.
Новина про рекрутинг молоді таким чином викликала хвилю обурення в суспільстві. Після цього військовослужбовцям, які пішли в лави Збройних сил з 2022 року, будучи у віці від 18 до 24 пообіцяли виплатити також одноразову грошову допомогу в мільйон гривень. Проте чіткої процедури, як отримати ці кошти, досі немає.