Окупація — це трагічна реальність для багатьох українців. На жаль, вона несе з собою не лише руйнування та страждання, а й небезпеку зникнення людей. Якщо ваш близький зник на окупованій території або у зоні бойових дій, цей матеріал допоможе вам зрозуміти, як діяти в цій складній ситуації, які кроки потрібно зробити та що робити, якщо людину було позбавлено особистої свободи на ТОТ.
Про це розповідають Вчасні Новини з посиланням на видання ТРИБУН.
Хто займається розшуком зниклих
Для роботи підрозділів Національної поліції по зверненням громадян, МВС України створена платформа для онлайн доступу до відомчих баз даних з розшуку. Для підтвердження факту перебування безвісти зниклої особи у розшуку потрібно перейти за посиланням: https://wanted.mvs.gov.ua/searchbezvesti/.
Додатково можна звернутися до:
- Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими;
- Національного інформаційного бюро, що займається збором та накопиченням інформації про українців, постраждалих внаслідок збройної агресії (військовополонених, утримуваних цивільних осіб, заручників, що перебувають під контролем РФ, осіб, зниклих безвісти): https://nib.gov.ua/
- Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених при СБУ;
- Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні: онлайн-форма.
Читайте також: Як підтримати того, чий близький зник безвісти: поради психолога
Що робити, якщо зникла людина?
Заступниця начальника відділу майор поліції Гульнара Волчкова зазначила, що спочатку треба зібрати повну інформацію стосовно людини, яка зникла:
- прізвище (дані про зміну прізвища), ім’я та по-батькові;
- дата народження;
- копії наявних документів зниклої особи (паспорт громадянина України, для виїзду за кордон, реєстраційний номер облікової картки платника податків, свідоцтва органів державної реєстрації актів цивільного стану тощо);
- медичні документи зниклої особи, зокрема від сімейного лікаря, хірурга, стоматолога, травматолога тощо;
- дані про місце постійної реєстрації, фактичного проживання або місця можливого перебування особи;
- остання інформація про особу, що розшукується;
- особливі прикмети: татуювання, шрами, пірсинг тощо;
- інформація про речі, які могла мати із собою людина (мобільний телефон, документи, прикраси);
- фотокартки та відеозаписи зниклого;
- інші наявні відомості. Для отримання необхідних додаткових даних (фото, дані про друзів тощо) скористайтесь доступними джерелами у вільному доступі (наприклад, соціальні мережі).
З документами та наявною інформацією необхідно подати заяву про розшук людини, до Національної поліції України. Заяву можна подати:
- письмово, безпосередньо у відповідний територіальний підрозділ поліції;
- шляхом направлення такої інформації електронною поштою: rozshuk_znyklyh@police.gov.ua;
- повідомивши на гарячу лінію: +38 (089) 420 18 67;
- скориставшись чат-ботом: t.me/poshuk_znyklyh.
Читайте також: Понад 1700 дітей вважаються зниклими безвісті через війну в Україні
Що ще варто знати про процедуру пошуку зниклих безвісті громадян України
Реєстраційний номер заяви варто зберегти. Від слідчого треба отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження за фактом зникнення особи безвісти (надається не раніше, ніж через 24 годин після подання заяви), де буде зазначено ПІБ слідчого у справі. Слідчий зобов’язаний повідомляти заявника про хід слідства та про заходи, вжиті для розшуку людини.
Також потрібно бути готовими у разі потреби надати необхідні біологічні зразки для виведення ДНК-профілю для подальшого їх порівняння (зразки відбираються у біологічних батьків або дітей зниклої особи.
За словами поліцейської, в окремих випадках: у разі встановлення факту незаконного позбавлення волі особи, зниклої безвісти за особливих обставин, перебування у заручниках, або наявності доказів смерті, справа може бути передана за підслідністю до Служби безпеки для продовження проведення досудового розслідування. За таких обставин варто звернутися до СБУ, щоб дізнатися контакти слідчого у справі й підтримувати подальший зв’язок з ним.
Моніторинг виконання заходів щодо розшуку зниклих в окупації людей здійснює Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Він має право витребувати у відповідного територіального органу Національної поліції інформацію про результати виконання таких заходів на будь-якій стадії їх проведення на підставі запиту від заявника або за власною ініціативою.