Коли близька людина зникає безвісти, її рідні опиняються в надскладній ситуації невизначеності. І вони потребують підтримки тих, хто знаходиться поруч: рідних, друзів, знайомих. Але не всі розуміють, як це правильно робити й не спричинити ще більших страждань невдало підібраними словами.
Психологиня Інна Биваліна розповіла «Вчасним новинам» про те, як правильно підтримати людину, що шукає свого близького, і про що важливо пам’ятати.
«Що відбувається з людиною? Пошук зниклого стає центром всесвіту. Все інше відходить на другий план — робота, відпочинок, власне здоров’я. Людина перетворюється на рятівника, який забуває про себе. Це природня реакція — вкладати всі сили у пошук, бо саме ця діяльність часто стає тим, що тримає людину «на плаву»», — пояснила Інна Биваліна.
Вона також надала конкретні приклади того, що категорично заборонено робити та як підтримати людину.
Чого не можна робити і говорити
- «Припини шукати, час відпустити» — такі слова можуть глибоко поранити
- «Треба змиритися» — людина має право на надію
- «Ти надто багато про це думаєш» — це природний процес
- Тиснути чи намагатися контролювати процес пошуку
- Давати пусті обіцянки чи нереалістичні надії
Як правильно підтримати
- Будьте поруч і слухайте
- Допомагайте у пошуках, якщо вас про це просять
- Підтримуйте ініціативу та активність у пошуках
- Делікатно нагадуйте про необхідність відпочинку
- Запропонуйте конкретну допомогу: приготувати їжу, зробити покупки, допомогти з побутом
«Важливо розуміти, що не можна зупиняти людину в пошуках — для багатьох це стає сенсом життя і способом впоратися з невизначеністю. Але важливо м’яко нагадувати: щоб продовжувати пошуки, потрібні сили. А сили потребують відновлення», — додала фахівчиня.
Читайте також: Військовий зник безвісти: куди звертатися, алгоритм дій та контакти (покрокова інструкція)
Також, за її словами, потрібно допомогти людині подбати про себе. Зокрема можна запропонувати разом поїсти, нагадати про важливість сну, бути поруч під час складних моментів, допомогти організувати режим дня тощо. Крім того, можна запропонувати професійну психологічну підтримку та знайти контакти тих, хто може її надати безплатно.
«Підтримка близьких безвісті зниклих — це марафон, не спринт. Ваша постійна присутність і готовність допомогти — найцінніший ресурс для людини, яка проходить через це випробування», — підсумувала психологиня.