Поранення, загибель, полон та зникнення безвісти — це найважче з випробувань, яке може спіткати сім’ї українських військовослужбовців.
Аби допомогти рідним військових зорієнтуватися, як діяти і куди звертатися у разі зникнення військовослужбовця безвісти під час бойових дій, Вчасні Новини підготували покрокову інструкцію з алгоритмом дій та необхідними контактами.
Куди звернутися та які кроки зробити?
1. Перш за все зверніться до Територіального центру комплектування (колишній військкомат), від якого була мобілізована особа, чи до військової частини. Там повинні підтвердити або спростувати статус військового (полонений чи зниклий безвісти).
2. Національна поліція. Подайте заяву про розшук та отримайте реєстраційний номер справи. За кожним фактом зникнення поліція відкриває справу, яка реєструється в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР). Обов’язково зафіксуйте реєстраційний номер заяви, а також заберіть витяг із ЄРДР, де буде зазначено ПІБ та контакти слідчого. Таку заяву може зробити будь-яка особа, не лише родич.
Також вас можуть попросити здати генетичний матеріал для ДНК-експертизи, що прискорить пошук. Забір матеріалу можливий як в Україні, так і за кордоном у представництвах Державної міграційної служби.
3. Якщо поліція встановить, що воїн загинув чи потрапив у полон, справу передадуть до СБУ. Зверніться до СБУ, щоб отримати контакти слідчого для подальшої комунікації.
4. Зателефонуйте та подайте заяву на розшук:
— на гарячу лінію Уповноваженого з питань зниклих безвісти: 0 800 103 333;
— на гарячу лінію Національного інформаційного бюро за номером 1648 (для дзвінків з-за кордону: +38 (044) 287-81-65);
— на телефон Координаційного штабу 0 800 300 529.
Куди ще варто звертатися рідним зниклих безвісти військових?
Рідні або знайомі військового можуть також звернутися до Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених при СБУ за телефонами (067) 650-83-32, (098) 087-36-01, або ж надіслати листа на електронну адресу: united.centre.ssu@gmail.com
Крім того, можна подзвонити у Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, який діє під координацією Головного управління розвідки Міністерства оборони України: 0 800 300 529 (безкоштовно всередині країни), +38 (044) 390 43 90 (з-за кордону за тарифами оператора). На сайті штабу ви можете знати докладну, покрокову дорожню карту для родичів зниклих безвісти військових та військовополонених.
Також родичі можуть звернутися на гарячу лінію Міжнародного Комітету Червоного Хреста. МКЧХ веде власний реєстр та іноді може відвідувати людей у полоні (про такі візити вона має повідомити родичам). Звернутися можна за телефоном 0-800-300-155. Контакти є й на сайті організації.
На інформаційному порталі Харківської правозахисної групи також вказаний номер телефону гарячої лінії з пошуку полонених та зниклих безвісти. Організація не тільки займається пошуком, а й надає родичам полонених і зниклих безвісти безкоштовну правову та психологічну допомогу. Крім того, юристи ХПГ проконсультують вас щодо отримання пільг, які вам належать від держави. Дзвонити можна за номером 0800 20 2402 (дзвінки безкоштовні з номерів України).
Також можна підготувати звернення до Європейського суду з прав людини та до Комітету з прав людини ООН.
Пам’ятайте! У жодному разі не слід публікувати у соціальних мережах фото ваших рідних та їхні особисті дані — це може зашкодити розшуку.