З 1 січня 2025 року починає діяти нова система оцінювання повсякденного функціонування експертними командами (ЕК). Замість МСЕК рішення про встановлення інвалідності, призначення допоміжних засобів реабілітації та інші аспекти ухвалюватимуть експертні команди з оцінки повсякденного функціонування. Наразі сформовано понад 1450 експертних команд, до яких увійшли понад 4000 лікарів. Вони працюватимуть у 290 лікарнях по всій Україні.
Як проходити оцінювання в новій системі вже з 1 січня 2025 року, розповідають Вчасні Новини з посиланням на МОЗ.
Ключові етапи шляху пацієнта
Спочатку потрібно звернутися до лікуючого лікаря, який оцінює стан вашого здоров’я, проводить необхідні обстеження та, за потреби, формує направлення на оцінювання (https://bit.ly/40h7GDe).
З собою потрібно мати пакет документів, який включає:
- паспорт, РНОКПП (за наявності), військово-обліковий документ (за наявності);
- медичні документи, що підтверджують діагноз та в яких відображено актуальний стан здоров’я, зокрема документи про раніше встановлену інвалідність;
- документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності);
- інші документи за потреби.
Після цього обирається форма проведення оцінювання залежно від ваших потреб та стану з урахуванням низки критеріїв: очно, заочно, дистанційно (з використанням засобів телемедицини) або виїзною командою.
Лікар вносить дані до електронної системи та допомагає обрати заклад для оцінювання експертною командою, формує електронне направлення. Документи на якісне оформлення перевіряє адміністратор закладу, після чого система автоматично визначає дату і час оцінювання.
Члени експертної команди розглядають вашу справу. У разі встановлення або підтвердження інвалідності ви отримуєте рішення та рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації. У разі потреби експертна команда може направити вас на додаткове медичне обстеження. Така можливість дозволяється лише один раз, щоб не затягувати прийняття рішення.
«Пацієнт має право: самостійно здійснювати аудіо- чи відеозапис процесу оцінювання; залучити до розгляду справи уповноваженого представника, подавши заяву лікарю, який формує направлення», — зазначили в МОЗ.
Розгляд справи експертною командою повинен тривати не більше 30 днів.
За результатами ви отримаєте витяг із рішення експертної команди, рекомендації, які є частиною ІПР, щодо потреби у наданні медичної, соціальної, трудової та освітньої реабілітації.
Чи можна оскаржити рішення експертної команди та як це зробити?
Якщо ви не погоджуєтесь із висновками, рішення можна оскаржити через лікуючого лікаря або подати скаргу безпосередньо до Центру оцінювання функціонального стану особи.
«Усі документи (довідки, акти, висновки, індивідуальні програми реабілітації), які були видані МСЕК до 31 грудня 2024 року, залишаються чинними та є підставами для отримання визначених законодавством гарантій, пільг, виплат, допомоги, відстрочок тощо», — додали в МОЗ.