Список людей, яких у рамках обміну ув’язненими звільнили з російських в’язниць, спочатку відрізнявся від того, який зрештою було ухвалено.
Про це в інтерв’ю Бі-бі-сі розповів журналіст-розслідувач Христо Грозєв, який брав участь у підготовці обміну. Він зазначив, що спочатку до списку потрапив журналіст російської газети “Коммерсантъ” Іван Сафронов, засуджений до 22 років в’язниці за обвинуваченням у держзраді.
Грозєв зазначив, що Кремль “каналом неформального спілкування” запропонував замінити Сафронова на громадянина Німеччини Демурі (Дітера) Вороніна. Він також був обвинувачений у справі про держзраду, фігурував у справі Сафронова і був засуджений до 13 років. При цьому, як зазначив Грозєв, влада Німеччини нічого про Вороніна не знала.
Початковий список ув’язнених росіян, яких можна було б включити на обмін між РФ, США та Німеччиною, Грозєв написав на серветці під час зустрічі у Відні з представником Держдепартаменту США з питань звільнення заручників Роджером Карстенсом. Однак не всі зазначені в ньому вийшли на свободу.
“Час змінився. Частина з людей, які були на цій серветці, вийшли на волю або втекли, а деякі, які були включені, зараз ми їх не побачили, і це означає, що російська сторона відмовила в їхньому [звільненні]”, – пояснив він і додав, що останні півроку не отримував даних про перемовини, і тому не знає причин зміни списку.
Розслідувач зазначив, що в початковому списку були колишній московський муніципальний депутат Олексій Горінов (засуджений до 7 років колонії загального режиму за поширення “військових фейків”) і колишній технічний директор каналу “Навальний LIVE” Даніель Холодний (засуджений до 8 років колонії загального режиму у справі про екстремізм), адвокати Олексія Навального. Однак усіх їх у підсумку в обмінний список не внесли.
А ось російський політик Ілля Яшин, за словами Грозєва, не хотів виходити з в’язниці і виїжджати з РФ, і його, “очевидно”, до списку додала РФ.
Крім того, Грозєв припустив, що будуть нові обміни ув’язненими між РФ і Заходом. На його думку, для цього є обмінний фонд. При цьому Грозєв не впевнений, що серед арештованих на Заході може бути фігура, яку можна порівняти з агентом ФСБ і кіллером Вадимом Красіковим.
“Переговорний процес себе показав, і другий обмін буде”, – висловив упевненість розслідувач.
Обмін ув’язненими, що відбувся 1 серпня, назвали угодою імені померлого опозиційного політика Олексія Навального. У день, коли обмін відбувся, радник Білого дому з нацбезпеки Джейк Салліван підтвердив, що Навальний мав стати його частиною. “На жаль, він помер”, – сказав Салліван на пресконференції в Білому домі.
Прихильники Навального вважають, що його вбили в колонії після того, як Кремлю запропонували обміняти його на Красікова. Грозєв зазначив, що не може собі уявити ситуацію, “в якій Навальний випадково помер за кілька тижнів до обміну”.
Обмін ув’язненими між РФ і Заходом
1 серпня в аеропорту Анкари відбувся масштабний обмін ув’язненими між РФ і США, Німеччиною, Польщею, Словенією та Норвегією. Загалом обміняли 26 осіб. Кремль повернув собі кілера Вадима Красикова і шпигунів Анну та Артема Дульцевих.
В обмін на них Росія відпустила Іллю Яшина і Володимира Кара-Мурзу, журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича, журналістку татаро-башкирської служби Радіо “Свобода” Алсу Курманашеву.