З квітня 2024 року міжнародний Реєстр збитків України (RD4U) почав прийом документів про відшкодування втрат, спричинених російською агресією. Станом на 20 грудня Реєстр приймає заяви від усіх українців лише за однією категорією щодо пошкодженого чи знищеного житла внаслідок російської агресії, починаючи від 24 лютого 2022 року.
Що варто знати про Реєстр збитків України громадянам, як подати заяву та коли можна очікувати виплати розповідають Вчасні Новини.
Що таке міжнародний Реєстр збитків України?
RD4U — це система обліку заяв фізичних та юридичних осіб та держави Україна про відшкодування втрат та шкоди, заподіяних рф. Отримані заяви розглядатиме секретаріат на відповідність критеріям прийнятності та готуватиме рекомендації Раді Реєстру збитків від агресії рф щодо внесення заяв.
Рада Реєстру може:
- схвалити заяву для внесення до Реєстру;
- відхилити із зазначенням, які критерії не були дотримані, і чи можна здійснити повторне подання
- повернути для подальшого опрацювання Секретаріатом з інструкціями щодо виправлення, уточнення, отримання додаткової інформації та доказів.
Рішення Ради є остаточними і не підлягають оскарженню.
Хто може подати заяву до RD4U?
Реєстр працює з заявами стосовно шкоди та збитків, які були завдані після 24 лютого 2022 року. Їх можуть подати:
- фізичні особи самостійно або через представника (батьки є представниками неповнолітніх);
- юридичні особи (виключно через представників);
- держава Україна, включаючи її регіональні та місцеві органи влади, а також держпідприємства (через представників).
Зробити це можуть тільки повнолітні особи, які є власниками нерухомого майна, за наявності РНОКПП та електронного підпису. Якщо у майна декілька співвласників, кожен має подати заяву окремо.
Як подати заяву до Реєстру збитків?
Заяви про відшкодування збитків можуть бути подані до Реєстру в електронній формі одним через веб-портал або мобільний застосунок «Дія».
Для подання заяви потрібно заповнити форму в розділі «Сервіс» – «Відшкодування збитків», надавши при цьому відомості про себе, про право власності на житло та завдану йому шкоду. Статус заяви та повідомлення про хід її розгляду надійдуть на електронну пошту та у кабінет громадянина, який є у «Дії».
Чи пов’язані між собою «єВідновлення» та Реєстр збитків?
Раніше обов’язковою умовою для подання заявки у RD4U була участь заявника у державній програмі «єВідновлення» та наявність акта про обстеження пошкодженого або зруйнованого об’єкта. Нині ці вимоги скасували, чим значно спростили реєстрацію.
«Отримання компенсації за програмою єВідновлення не впливає на право претендувати на відшкодування від Реєстру збитків. Очікується, що кількість поданих заяв до Реєстру становитиме від 6 до 8 млн», — зазначив голова Спеціальної комісії з питань захисту ВПО Павло Фролов.
Коли можна очікувати виплати?
Безпосередньо Реєстр не розглядає заяви по суті, не присуджує і не виплачує компенсацію заявникам. Це належатиме до повноважень спеціальної комісії, над створенням якої вже триває робота з країнами-партнерами. Крім того, необхідно сформувати фонд, з якого і будуть виплачувати компенсації. Однак приблизні дати вже озвучив 20 грудня голова Спеціальної комісії з питань захисту ВПО.
«Рішення про розмір компенсацій прийматиме Компенсаційна комісія, яка має запрацювати протягом 2026 року. Перші виплати теоретично можуть розпочатися у 2027 році, за умови знаходження фінансового ресурсу для наповнення та функціонування Компенсаційного фонду», — повідомив Павло Фролов.
*Матеріал створено за підтримки програми «Голоси України», яка реалізується Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним офісом міністерства закордонних справ Німеччини. Зміст публікації не обов’язково відображає думку фонду й учасників програми та є предметом виключної відповідальності авторів.