Понад 30% ВПО мають проблеми з працевлаштуванням, 14% з них взагалі не можуть знайти роботу. При цьому 55% переселенців знаходяться на межі бідності. Такими є результати загальноукраїнського соціологічного дослідження «Актуальні проблеми ВПО», проведеного за підтримки уряду Великої Британії.
Про це інформують Вчасні Новини з посиланням на начальника Маріупольської МВА Вадима Бойченка.
За його словами, під час дослідження 55% респондентів відповіли, що знаходяться на межі бідності: вони мають проблеми з придбанням таких базових речей, як їжа та одяг. Ситуацію пояснюють тим, що 85% переселенців отримують заробітну плату нижчу середнього рівня — тобто менше ніж 22 тисяч грн на місяць.
«Більш того, вони вимушені орендувати житло, вартість якого становить понад 50% доходів родини — й це без урахування плати за комунальні послуги. Також, окрім вже зазначених проблем, респонденти відмітили загострення хвороб, погіршення фізичного та психологічного стану», — зазначив Вадим Бойченко.
![](https://vchasno.news/wp-content/uploads/2025/02/vpo-finansy-1024x1024.jpg)
За оцінкою експертів розв’язати проблему може оновлена державна модель соціальної підтримки переселенців, яка включатиме:
- компенсацію оренди житла,
- індексацію поточних виплат для ВПО,
- розширення переліку категорій осіб, які отримують матеріальну допомогу на лікування та придбання ліків.
«Робота — це ще один фактор стабільності для переселенців. Здебільшого переселенці — це кваліфіковані спеціалісти, які, попри свою фаховість, не завжди можуть знайти своє місце в нових громадах. Понад 30% ВПО мають проблеми з працевлаштуванням, а 14% — взагалі не можуть знайти собі роботу. І це при тому, що ми постійно чуємо, що на ринку праці не вистачає кадрів, а деякі підприємства починають залучати працівників з інших країн, наприклад Бангладешу, Індії та країн Африки. ВПО — це понад 5 мільйонів людей, число яких постійно збільшується. Понад 30% з них — це півтора мільйона людей, які не можуть знайти собі роботу», — наголосив посадовець.
![](https://vchasno.news/wp-content/uploads/2025/02/vpo-robota-1024x1024.jpg)
На думку експертів, в Україні не вистачає системи, яка б допомогла скоординувати програми працевлаштування та перенавчання з ринком праці.
«За рахунок підготовки ВПО ми можемо надати необхідні кадри для підприємств з великим потенціалом зростання, наприклад, у військово-промисловому комплексі, або з суттєвим дефіцитом персоналу, як у комунальному секторі. Таким чином ми повернемо людей в економіку, даємо їм можливість жити та розвиватись в Україні, а також закриємо необхідні ринку кадри», — підсумував Вадим Бойченко.