Готуємо другий Саміт миру і маємо працювати так, щоб він відбувся цього року – Зеленський

Україна може збільшити кількість спільних міжнародних експедицій в Антарктиці – Дикий

Українські пропозиції викликали значний інтерес, тож, ймовірно, міжнародних проєктів на “Вернадському” та “Ноосфері” суттєво побільшає. Про це повідомив директор Національного Антарктичного наукового центру Євген Дикий після засідання Ради керуючих національними антарктичними програмами (КОМНАП).

Як повідомили у НАНЦ, Нові проєкти міжнародної співпраці для станції “Академік Вернадський” та судна “Ноосфера” й обмін досвідом з популяризації антарктичних досліджень – на цих ключових питаннях зосередила роботу українська делегація під час 36-го засідання Ради керуючих національними антарктичними програмами (КОМНАП).

Подія проходила минулого тижня в місті Буенос-Айресі (Аргентина). До заходу долучилися 176 представників із 33 національних антарктичних програм, зокрема фахівці НАНЦ від України.

На робочій групі з регіонального співробітництва (Антарктичний півострів) українська делегація представила план логістичних операцій 30-ї Української антарктичної експедиції на літній сезон 2024-2025 років і запросила інші країни до співпраці на базі станції “Академік Вернадський” та судна “Ноосфера”.

Така взаємодія дозволяє оптимізувати матеріальні ресурси для експедицій та використати заощаджені й отримані від партнерів кошти на розширення програми досліджень. Нагадуємо, що вже три роки триває успішна співпраця Української та Польської антарктичних програм, і нині її планують продовжити.

Українські пропозиції викликали значний інтерес, і після робочої групи відбулося те, заради чого засідання КОМНАП намагаються проводити офлайн, – низка двосторонніх перемовин з потенційними партнерами. Без їхньої згоди поки не можемо повідомити подробиці, але схоже, що міжнародних проєктів на “Вернадському” та “Ноосфері” суттєво побільшає 

– поділився директор НАНЦ Євген Дикий.

Також під час окремого семінару наші представники розказали, що робить Україна для популяризації антарктичних досліджень. Цей досвід був високо оцінений іншими учасниками, а українці дізнались цікаві та ефективні практики іноземних колег.

У вільний час українська делегація зустрілася з українською діаспорою – місцевим осередком товариства “Просвіта”. Днями ця організація відсвяткувала 100-річчя своєї праці в Аргентині. Багато українців і українок, яких об’єднала “Просвіта”, є нашими співвітчизниками в четвертому чи п’ятому поколінні, але вони зберігають українську мову та культуру, виступають адвокатами України в Аргентині й формують позитивний образ українців в аргентинському суспільстві.

Представники НАНЦ домовилися з “Просвітою” про спільні заходи, зокрема, поширення в Аргентині фотовиставки про Україну в Антарктиді та організацію кількох онлайн-лекцій зі станції “Вернадський” для місцевої української молоді.

Нагадуємо, що під час цьогорічного засідання Договору про Антарктику Україна та ще 17 країн-учасниць Договору заблокували надання білорусі статусу Консультативної сторони Договору, а отже і права голосу в рішеннях щодо Антарктики.

Останні новини