У лютому в Україні вводяться обмеження на карткові перекази, субсидію на комуналку розраховуватимуть за новими правилами, зміняться терміни проходження ВЛК та умови бронювання. Крім цього, у лютому держава пропонує новий вид допомоги для переселенців, пенсіонерам дадуть надбавку до пенсії, а деякі пенсії будуть скорочені. Що буде з комуналкою та які ще зміни чекають на українців — розповідають Вчасні Новини.
Нові обмеження на переказ коштів у лютому
Українські банки запровадили нові обмеження на карткові перекази. Ліміт на місяць складає 150 тисяч гривень. Нацбанк запевнив, що в ліміти не буде враховано операції з переказу коштів між двома рахунками клієнта в одному банку. Також кошти у більшому розмірі можна буде переказувати тим, хто підтвердить їх походження документально.
Відтепер уже на етапі відкриття рахунків банки будуть перевіряти клієнтів і поділяти їх за критерієм ризикованості. Для тих, кого віднесуть до групи «високого» ризику, встановлять обмеження у 50 тисяч гривень. Клієнти з «середнім» та «низьким» рівнем зможуть переказувати 150 тисяч гривень — з 1 лютого і 100 тисяч гривень — з 1 червня (через зниження ліміту).
Хто отримуватиме виплати ВПО з 1 лютого та кому потрібно писати заяву на виплати ВПО
У лютому 2025 року внутрішньо переміщеним особам, які перебувають у найбільш складних життєвих обставинах, продовжать виплати на проживання ВПО.
Згідно з Законом України Про Державний бюджет України на 2025 рік, передбачено збереження у 2025 році виплати на проживання для ВПО як кризової виплати, яка є частиною підтримки Уряду для внутрішньо переміщених осіб.
Автоматично без додаткового звернення виплати отримуватимуть найбільш вразливі категорії переселенців, які не мають змоги працювати:
- пенсіонери, у яких розмір пенсії не перевищує 9444 грн;
- люди з інвалідністю I чи II групи, діти з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворі діти;
- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування віком до 23 років, а також батьки-вихователі і прийомні батьки.
Допомога для громадян, які проживають в Україні і мають статус внутрішньо переміщених осіб, як і раніше, становить: для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 грн; для інших осіб — 2000 грн.
Отримувати гроші можна 15-го та 28-го числа кожного місяця.
Інші категорії ВПО теж можуть отримувати допомогу від держави, зокрема:
- родин з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій, або ж в умовно безпечних регіонах, але діти там не мають змогу вчитися офлайн;
- родин, де один з членів сім’ї доглядає за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжко хворою дитиною;
- малолітніх дітей до 14 років, які прибули без супроводу батьків (за заявою особи, яка перебуває у родинних відносинах);
- вагітних жінок, починаючи з 30 тижня вагітності.
Такі категорії ВПО можуть у лютому подати спеціальну заяву на призначення або продовження виплат.
Субсидія на оренду житла ВПО
У лютому внутрішньо переміщені особи зможуть подавати документи на призначення субсидії на оренду житла. Скористатися допомогою можуть ВПО, які:
- виїхали з ТОТ або із зон бойових дій і не мають власного житла в умовно безпечних регіонах України, а їхнє житло знищене або непридатне для проживання;
- хочуть орендувати індивідуальне житло, але не мають достатньо коштів для цього;
- орендують житло і витрачають на нього суттєву частину своїх доходів.
Субсидія на оренду житла надаватиметься за умови, що:
- орендар і орендодавець не повʼязані родинними відносинами;
- орендар не отримує від держави допомогу на проживання ВПО;
- орендодавець приміщення вже не отримує на нього компенсацію за програмою Прихисток.
Родина ВПО може одночасно отримувати і субсидію на оренду, і субсидію на житлово-комунальні послуги.
Субсидії на опалювальний сезон: кому у лютому не потрібно звертатися
У лютому українці отримуватимуть житлові субсидії на опалювальний сезон 2024−2025 років. Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг та витрати на управління багатоквартирним будинком призначається з моменту звернення за її призначенням до закінчення опалювального сезону.
В опалювальний сезон 2024−2025 субсидії розраховуються з 1 жовтня 2024 року по 30 квітня 2025 року. Розрахунок субсидії буде проведено автоматично для всіх, кому було призначено субсидію на неопалювальний період 2024 року або чия субсидія склала 0,00 грн. Таким чином, громадянам, які вже отримують субсидію або кому було призначено нульову субсидію у літній період, не потрібно звертатися додатково за виплатою.
Хто може звернутися у лютому за субсидією
У лютому для призначення житлової субсидії на опалювальний сезон 2024−2025 звернутися необхідно у наступних випадках:
- якщо документи на призначення субсидії подаються вперше;
- якщо у призначенні житлової субсидії на неопалювальний період було відмовлено (борг, відсутні доходи тощо);
- якщо влітку була подана заява на припинення субсидії та громадяни користувалися пільгою на оплату житлово-комунальних послуг, а на опалювальний період бажають отримувати житлову субсидію;
- якщо відбулися зміни у складі зареєстрованих осіб, зміни соціального стану тощо.
У разі звернення громадянина у лютому, субсидія буде призначена з того місяця, в якому людина за нею звернулася.
Нарахування за програмами Національний кешбек та Зимова єПідтримка не враховуються до сукупного доходу сім’ї для призначення житлових субсидій.
Вікова надбавка до пенсії
У лютому 2025 року виплати збільшаться у тих пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70, 75 і 80 років. Головна умова — пенсія у людини не має бути вищою за 10 340,35 грн.
Нагадаємо, вікова надбавка виплачується у таких розмірах:
- особам, яким виповнилося 70 років, до досягнення 75-річного віку — у розмірі до 300 грн;
- особам, яким виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку — у розмірі до 456 грн;
- особам, яким виповнилося 80 років і більше, — у розмірі до 570 грн.
Кому скоротять пенсії у лютому
Законом України Про державний бюджет на 2025 рік було затверджено норму про застосування у 2025 році обмежувальних коефіцієнтів до пенсій, які в чотири чи більше разів перевищують середню пенсію по країні, або 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.
Обмеження не будуть застосовуватися до пенсій людей, які сьогодні воюють на фронті або брали участь у захисті Батьківщини від агресії рф, починаючи з 2014 року. Механізм працюватиме так, що чим вищим є розмір пенсії, тим більший коефіцієнт буде застосовуватись. Зокрема:
- до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів (23 610 грн) та не перевищує 11 прожиткових мінімумів (25 971 грн), буде застосовуватись коефіцієнт 0,5;
- до частини пенсії, що перевищує 11 ПМ (25 971 грн) та не перевищує 13 ПМ (30 693 грн) — 0,4;
- до частини пенсії, що перевищує 13 ПМ (30 693 грн) та не перевищує 17 ПМ (40 137 грн) — 0,3;
- до частина пенсії, що перевищує 17 ПМ (40 137 грн), та не перевищує 21 ПМ (49 581 грн) — 0,2;
- до частина пенсії, що перевищує 21 ПМ (49 581 грн) — 0,1.
Обмеження будуть застосовуватися лише на той розмір виплати, яка не є страховою частиною пенсії (тобто для забезпечення якої не сплачувались страхові внески), а є додатковою виплатою від держави за роботу в окремих силових чи інших структурах.
Чи буде підвищення комунальних тарифів з 1 лютого
З 1 лютого тарифи на електроенергію, газ, гарячу воду та опалення не змінюватимуться. Натомість, розширено перелік категорій громадян, яким електроенергія відпускатиметься за пільговим тарифом.
Зокрема з лютого домогосподарства, які опалюють приміщення електроприладами, зможуть зекономити. До 30 квітня 2025 року вони будуть оплачувати рахунки за електроенергію за новим тарифом.
Раніше для таких домогосподарств діяв тариф 2,64 гривні за кіловат, якщо вони не перевищили ліміт використаної енергії на рівні двох тисяч кіловатів. Якщо витрачали більше, то платили 4,32 гривні за кожен кіловат. Відтепер, незалежно від обсягу споживання, дві тисячі кіловатів будуть оплачуватися за нижчим тарифом – 2,64 гривні, а понаднормову витрату рахуватимуть по 4,32 гривні.
Подача заявок на 1000 Зеленського
До 28 лютого потрібно встигнути подати заявку на отримання державної допомоги за програмою «Зимова єПідтримка». Кабінет Міністрів розширив список категорій громадян, які можуть отримати допомогу від держави через Укрпошту.
Нагадаємо, що подати заявку на отримання грошової допомоги в 1000 грн можуть усі українці, які наразі проживають на території України, за винятком окупованих територій.
ВЛК у Резерв +
У мобільному застосунку «Резерв+» у лютому з’явиться нова опція – у ньому можна буде отримати направлення на проходження ВЛК. Після того, як буде отримано повідомлення, можна самостійно пройти медкомісію.
Передусім опція буде доступна для тих, хто хоче самостійно пройти ВЛК, а потім – і для тих, хто отримав повідомлення в паперовому вигляді на проходження медогляду.
Мобілізація: нові умови і повторне ВЛК
Усі військовозобов’язані, які до 4 травня 2024 року були визнані обмежено придатними до військової служби, до 4 лютого 2025 року включно підлягали повторному медичному огляду. За невиконання цієї норми може бути накладено штраф у розмірі від 17 тисяч до 25 500 гривень.
30 січня в Офісі Президента провели робочу нараду з питань проходження ВЛК обмежено придатними особами, за результатами якого заступниця керівника ОП України Ірина Верещук заявила, що:
- повторне проходження ВЛК не обов’язково для осіб до 25 років і для тих, хто належним чином визнаний особою з інвалідністю;
- дедлайн переноситься з 5 лютого на 5 червня. Відповідний законопроєкт зареєстровано у Раді під номером 12457.
«Також домовились, що до прийняття вищевказаного закону, ТЦК не застосовуватимуть штрафи до тих, хто не встигне пройти ВЛК до 5 лютого, та не оголошуватимуть їх у розшук. Відповідну директиву буде надіслано за належністю», — повідомила Верещук.
Водночас дія бронювань, які були надані до 1 грудня 2024 року, закінчується 28 лютого. Підприємства можуть повторно подати списки на перебронювання тільки після закінчення попередньої відстрочки. Але кожне підприємство має підтвердити статус критичності до 28 лютого 2025 року. Якщо відповідні документи не нададуть, вони втратять статус критично важливих. Ті, які підтвердять статус «критичності», зможуть бронювати працівників на рік. Сама процедура повинна займати 72 години. Протягом цих трьох діб працівники можуть підлягати мобілізації.
Виплати за безвісти зниклих військових і у полоні
З 1 лютого починають працювати зміни до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Згідно з документом, за військовозобов’язаним, який потрапив у полон або вважається зниклим безвісти, зберігається грошове забезпечення, а виплати отримає сім’я військовослужбовця.
Раніше повну суму виплат, близько 120 тисяч гривень на місяць, отримувала лише дружина (або чоловік) військового. Тепер військовий може самостійно обрати, кому будуть виплачуватися кошти. Це може бути одна або кілька осіб із зазначенням частки для кожного. Якщо особистого розпорядження військового не буде, то розподілять виплати так:
50% забезпечення поділять рівними частинами між представниками першої черги. До таких належать:
- дружина (чоловік),
- законні представники неповнолітніх дітей,
- діти з інвалідністю з дитинства або їхні законні представники,
- батьки військового (крім тих, хто отримує аліменти або позбавлений батьківських прав).
Якщо родичів першої черги у військового немає, тоді 20% забезпечення поділять рівними частинами між представниками другої черги — тобто, між повнолітніми дітьми, рідними братами (сестрами), законним представником яких є військовослужбовець.
Невиплачена частина коштів (50% або 80%) залишатиметься на рахунках військової частини. Її виплатять бійцю після його повернення з полону або встановлення його місця перебування. У разі загибелі військового або якщо судом його буде оголошено померлим, невиплачена сума буде включена до складу спадщини і вона буде розподілена за його заповітом або за законом.
Жодних виплат не отримають родичі військових, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили частину або дезертирували.