Міжнародний Реєстр збитків України (RD4U) — інструмент, створений для документування та компенсації збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України. Наразі він працює з заявами стосовно шкоди та збитків, які були завдані після 24 лютого 2022 року. Принцип роботи Реєстру полягає в тому, що кожен, хто постраждав від війни, може подати заявку на фіксацію збитків. Ця інформація буде використовуватися в майбутньому для компенсації збитків на міжнародному рівні через створений компенсаційний механізм.
Вчасні Новини розповідають, хто може подати заяву до RD4U та як це зробити.
Що таке міжнародний Реєстр збитків України?
RD4U — це система обліку заяв фізичних та юридичних осіб та держави Україна про відшкодування втрат та шкоди, заподіяних рф. Отримані заяви розглядатиме секретаріат на відповідність критеріям прийнятності та готуватиме рекомендації Раді Реєстру збитків від агресії рф щодо внесення заяв.
Рада Реєстру може:
- схвалити заяву для внесення до Реєстру;
- відхилити із зазначенням, які критерії не були дотримані, і чи можна здійснити повторне подання
- повернути для подальшого опрацювання Секретаріатом з інструкціями щодо виправлення, уточнення, отримання додаткової інформації та доказів.
Рішення Ради є остаточними і не підлягають оскарженню.
Хто може подати заяву до RD4U?
Реєстр працює з заявами стосовно шкоди та збитків, які були завдані після 24 лютого 2022 року. Їх можуть подати:
- фізичні особи самостійно або через представника (батьки є представниками неповнолітніх);
- юридичні особи (виключно через представників);
- держава Україна, включаючи її регіональні та місцеві органи влади, а також держпідприємства (через представників).
Нещодавно Радою Реєстру було схвалено форми та правила подання документів для нових 16 категорій заяв про збитки від війни. Тож на відшкодування тепер можуть подати ті, хто:
- зазнав вимушеного переміщення за межі України;
- незаконного позбавлення волі;
- примусової праці або служби;
- насильницького переміщення/депортації;
- втрати житла/місця проживання тощо.
Зробити це можуть тільки повнолітні особи, які є власниками нерухомого майна, за наявності РНОКПП та електронного підпису. Якщо у майна декілька співвласників, кожен має подати заяву окремо.
Наразі заяви до Реєстру збитків приймаються від громадян України в одній категорії. Вона стосується тих українців, у яких внаслідок війни було пошкоджено або зруйновано житло.
Як подати заяву до Реєстру збитків?
Заяви про відшкодування збитків можуть бути подані до Реєстру в електронній формі одним через веб-портал або мобільний застосунок «Дія».
Для подання заяви потрібно заповнити форму в розділі «Сервіс» – «Відшкодування збитків», надавши при цьому відомості про себе, про право власності на житло та завдану йому шкоду. Статус заяви та повідомлення про хід її розгляду надійдуть на електронну пошту та у кабінет громадянина, який є у «Дії».
*Матеріал створено за підтримки програми «Голоси України», яка реалізується Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним офісом міністерства закордонних справ Німеччини. Зміст публікації не обов’язково відображає думку фонду й учасників програми та є предметом виключної відповідальності авторів.