Щодня з прифронтових міст і сіл Донецької області евакуюють цивільних. Українська влада, волонтери та міжнародні організації допомагають людям виїхати до більш безпечних регіонів.. Такий варіант є оптимальним, якщо людина знаходиться в зоні активних бойових дій і вже не має можливості обирати. Проте жителі прифронтових регіонів, які тільки планують виїхати, можуть підготуватися та полегшити переїзд, розміщення й адаптацію на новому місці.
Вчасні Новини розповідають, як зробити процес самостійної евакуації з Донеччини продуктивним та обрати для себе оптимальний варіант для тимчасового або постійного проживання в інших регіонах України.
Пошук регіону для тимчасового проживання
Якщо є час та доступ до інтернету, почніть з пошуку регіону, в якому хотілося б жити після виїзду з небезпечних місць. Визначне для себе основні критерії, які важливі для вас (наприклад, безпека, наявність житла для безоплатного проживання або оренди, можливість працевлаштування, наявність закладів освіти або медицини тощо).
Для пошуку інформації скористайтеся проєктом «Там, де вас чекають» та «Укрзалізниці». На інтерактивній мапі ви можете переглянути кількість вільних місць в різних областях України, номери контакт-центрів із розміщення ВПО та коротку інформацію про можливості тимчасового або постійного житла.
На цій сторінці Асоціація міст України зібрала детальні контакти людей по територіальних громадах країни, до яких можна звернутися для отримання житла.
У кожному контакт-центрі телефоном можна дізнатися про особливості проживання та можливості в певній області чи громаді.
Читайте також: Безплатна евакуація з Донеччини: контакти органів влади та благодійників
Інформація про потреби для пошуку оптимальних варіантів
У контакт-центрах із розміщення тимчасово евакуйованих осіб зазвичай запитують таку інформацію:
- Кількість осіб, які потребують поселення (стать та вік);
- Наявність домашніх тварин, які будуть з вами проживати;
- На скільки днів ви потребуєте поселення (орієнтовно);
- Чи потрібна медична допомога;
- Чи потрібна психологічна допомога;
- Чи потребуєте гуманітарної допомоги, наприклад, одягу/взуття, засобів особистої гігієни тощо;
- Чи потрібен супровід (довезення) до місця тимчасового перебування;
- Орієнтовна дата прибуття.
Ця інформація потрібна для того, аби знайти оптимальний варіант розміщення ВПО з урахуванням основних потреб. Тож варто описати реальну ситуацію, щоб процес поселення пройшов максимально злагоджено.
Пам’ятайте, що органи місцевої влади не можуть вимагати у вас грошей за поселення або вирішення проблем із поселенням. У разі виникнення таких випадків потрібно повідомити в поліцію за номером 102 або на спеціальну телефонну лінію Національного антикорупційного бюро України (0 (800) 503-200).
Читайте також: Чому евакуація — не просто слова, а шанс на життя, та куди звертатися жителям Донеччини
Основні поради для людей, які планують евакуюватися
Вчасні Новини підготували також кілька основних порад для людей, які планують виїхати з небезпечних регіонів Донецької області та шукають житло:
Зверніться до місцевих органів влади: контактуйте з центрами надання адміністративних послуг (ЦНАП) або виконавчими органами, які можуть надати інформацію про доступне житло.
Визначте пріоритети: подумайте, яке житло вам потрібно: тимчасове чи постійне, з меблями чи без, в місті чи селі.
Використовуйте соціальні мережі та групи: приєднуйтесь до груп у соціальних мережах, де люди обмінюються інформацією про доступне житло. Це може бути дуже корисно для отримання актуальних пропозицій.
Звертайтеся до волонтерських організацій: багато благодійників та гуманітарних організацій надають допомогу в евакуації та пошуку житла для переселенців. Вони можуть мати списки доступних варіантів.
Перевіряйте умови проживання: перед тим, як прийняти рішення, обов’язково перевірте умови проживання, щоб уникнути неприємних сюрпризів.
Зберігайте документи в порядку: підготуйте всі необхідні документи, такі як паспорт, свідоцтво про народження дітей, документи про власність, якщо є. Це може знадобитися для реєстрації на новому місці.
Будьте готові до змін: пам’ятайте, що ситуація може змінюватися, тому будьте гнучкими у своїх планах і готовими до нових викликів.
*Матеріал створено за підтримки програми «Голоси України», яка реалізується Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним офісом міністерства закордонних справ Німеччини. Зміст публікації не обов’язково відображає думку фонду й учасників програми та є предметом виключної відповідальності авторів.