Житло, бізнес, родовища: Росіяни планують конфіскувати 5,5 мільйонів об'єктів на ТОТ України

Житло, бізнес, родовища: Росіяни планують конфіскувати 5,5 мільйонів об’єктів на ТОТ України

Російський уряд продовжує реалізовувати політику привласнення майна на окупованій частині України. Впродовж 2024-2026 років загарбники планують «перевірити та конфіскувати» близько 5,5 мільйонів об’єктів на окупованих територіях України. Про це свідчить звіт, який підготували аналітика ГО  «Східна правозахисна група» та «Інститут стратегічних досліджень та безпеки»

Як журналісти «Укрінформ» та  «Трибун», ці дані були озвучені на презентації аналітичного звіту «КОНФІСКАЦІЯ», передають Вчасні Новини.

В аналітичному звіті зазначається, що станом на 1 вересня 2024 року до Єдиного державного реєстру нерухомості Росреєстру вже внесено близько 1,3 мільйона об’єктів нерухомості, що складає приблизно 25% від загальної кількості об’єктів на цих територіях. Процес відбувається у межах так званої «дорожньої карти», яку затвердив російський уряд. Документ передбачає вилучення нерухомості та іншого майна в порушення міжнародного права.

«Щоб прискорити процес, відбуватиметься формування додаткових адміністративних можливостей. Одним із таких методів стало створення спеціальних комісій, завдання яких — фіксувати так зване «безхазяйне» майно. Наприклад, у Мелітополі вже було обстежено понад 100 будинків, що мають приблизно 10 000 квартир. Це говорить про масштабність операції та про те, що вони активно шукають способи контролю за нерухомістю. Також плануються збільшити кількість членів цих комісій та збільшити кількість обстежуваних об’єктів». — повідомили аналітики у звіті.

Читайте також: Пушилін назвав кількість квартир, які відберуть у власників для заселення сторонніми людьми

У 2025 році процес привласнення майна на окупованих територіях України набуде ще більш прискореного характеру, повідомляють аналітичні джерела. Незаконна експропріація відбуватиметься без дотримання будь-яких правових процедур, що лише посилює порушення норм міжнародного права. Ключовим фактором у цьому є повна відсутність механізмів, які дозволяли б власникам майна захищати свої права. Рішення про конфіскацію ухвалюються виключно окупаційними адміністраціями, які діють на користь російської сторони, позбавляючи власників навіть мінімальних шансів на судовий захист чи апеляцію.

Відбирають житлову так комерційну нерухомість

Директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки Павло Лисянський зазначив, що станом на 2024 рік на тимчасово окупованих територіях України конфісковано 856 499 квартир. Зокрема, в окупованому Луганську конфісковано 80% комерційної нерухомості.

«Це при тому, що починаючи з 2014 року бізнес там мали змогу вести ті, хто підтримав окупаційні адміністрації. Тож навіть у них конфісковують ці комерційні підприємства», — наголосив Лисянський.

Він додав, що йдеться як про нерухомість тих людей, які виїхали з ТОТ, так і тих, хто там залишився. При цьому, як вказано у звіті через фільтраційні заходи зменшилась кількість громадян України, які виїхали з окупації і можуть відвідувати ТОТ.  

«Коли почали відбирати майно, люди почали їхати туди, щоб якимось чином його врятувати: або переписати на знайомих, або якось продати. Але в’їзд для таких уже був закритий», — зауважив Лисянський.

Конфісковане в українських громадян житло окупанти виставляють на продаж для громадян РФ всього під 2%, тоді як ставка іпотеки в Росії на сьогодні становить 27-30%.

«Це конфісковане майно вони ще й продають під 2%, таким чином заманюючи громадян РФ на окуповані території і «прив’язуючи» їх там на десятиріччя. Отож майже мільйон квартир конфіскували, та ще й продали. На цьому вони побудували цілий бізнес», — наголосив Лисянський.

Родовища корисних копалин та «розкуркулення» бізнесу

Крім конфіскації, на окупованих територіях готуються і до масштабного переділу власності, що належала юридичним особам та громадянам України. У звіті зазначається, що на ТОТ підлягають конфіскації 3,4 млн га сільськогосподарських земель, а також перевірці на предмет власності з подальшою конфіскацією 5,5 млн об’єктів нерухомості протягом 2024-26 років

Крім того, на тимчасово окупованих територіях конфісковано родовища корисних копалин: 784 у Донецькій області, 478 у Луганській, 140 у Запорізькій, 59 у Херсонській.

«Йдеться про видобуток золота та рідких земельних металів. Окупантів, наприклад, цікавить ніобій — метал, який використовується в оборонній промисловості. І хоч у чистому вигляді на окупованих територіях цього металу немає, але є інші рідкісноземельні елементи, які дозволяють його виробляти, і в Солікамську (Росія – ред.) вже запрацювало таке підприємство. Йдеться виключно про ті рідкоземельні елементи, яких у РФ немає», —  зазначив Лисянський.

Співавтор аналітичного звіту, письменник, журналіст та громадський діяч Максим Бутченко під час презентації роботи назвав процес конфіскації майна українців на окупованих територіях «найбільшою крадіжкою з часів розкуркулення».

*Матеріал створено за підтримки програми «Голоси України», яка реалізується Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним офісом міністерства закордонних справ Німеччини. Зміст публікації не обов’язково відображає думку фонду й учасників програми та є предметом виключної відповідальності авторів.

Останні новини