Чому комарі кусають вас частіше, аніж інших: вчені назвали причину

Чому комарі кусають вас частіше, аніж інших: вчені назвали причину

Деякі люди можуть провести на вулиці все літо і не постраждати від укусів комарів, тоді як інших живцем доїдають під ковдрою у власній спальні. Науковий вісник Live Science опитав експертів, які знають, чому так відбувається.

Зазначається, що комарі орієнтуються за хімічним складом повітря, відстежуючи своїх жертв за тонкими хімічними слідами, які залишає людське тіло. Зокрема, кровопивці покладаються на вуглекислий газ, який ми видихаємо. Він не одразу змішується з повітрям, а залишається у вигляді такого собі шлейфу, за яким, ніби за хлібними крихтами, йдуть комарі. 

“Комарі починають орієнтуватися на імпульси вуглекислого газу та продовжують летіти проти вітру, оскільки відчувають вищу концентрацію, ніж містить звичайне навколишнє повітря”, — сказав Йооп ван Лун, ентомолог з Університету Вагенінгена в Нідерландах. 

Орієнтуючись на “зайвий” вуглекислий газ в повітрі, комарі можуть знаходити своїх жертв на відстані до 50 метрів. Однак, коли поруч перебувають кілька людей, у настирливих комах з’являється вибір – у кого попити кровиці.

Обираючи жертву, комарі враховують багато факторів, які відрізняють одну людину від іншої. Зокрема температуру шкіри, наявність води на ній та колір. Однак найважливішим показником, на який комарі звертають увагу, є хімічні сполуки, що виробляються колоніями мікробів на людській шкірі.

“Бактерії перетворюють виділення наших потових залоз на летючі сполуки, які потрапляють через повітря в нюхову систему на голові комарів”, — сказав Ван Лун.

Йдеться про понад 300 різних сполук, і вони відрізняються від людини до людини залежно від генетичних варіацій і середовища.

“Якщо ви порівнюєте батька і доньку в одній сім’ї, можуть бути відмінності у співвідношенні хімічних речовин, які виробляють мікроби”, — сказав Джефф Ріффелл, доцент біології з Університету Вашингтона, який вивчав поведінку комарів.

Наприклад, дослідження 2011 року в журналі PLOS ONE показало, що чоловіки з більшою різноманітністю шкірних мікробів отримували менше укусів комарів, ніж чоловіки з меншою різноманітністю шкірних мікробів. 

Науковець зазначає, що людина мало що може вдіяти з мікробіомом на шкірі, але відомо, що комарі люблять чорний колір. Тому вчені рекомендують вдягати щось світліше під час наступного виходу на вулицю у літній вечір.

Інші цікаві матеріали наукової тематики

Як писав УНІАН, вчені з’ясували, що автомобільні навігатори із сексуальними жіночими голосами провокують водіїв на ризиковану їзду. Єдине пояснення, яке знайшли вчені: чоловіки несвідомо “хизуються” перед гаджетом, що говорить спокусливим голосом.

Також ми розповідали, чому птахів не вбиває струмом, коли вони сидять на електричних дротах. Насправді тут все не так однозначно, як здається на перший погляд.

Source link