Росія може спричинити екологічну катастрофу на Дніпрі

Росія може спричинити екологічну катастрофу на Дніпрі

Інфраструктурно рф закріплюється на окупованих територіях. Головні завдання Путіна на окупованих територіях — дуже утилітарні. Це “Коридор у Крим” та “Вода на Донбас”. Росіяни вже тягнуть високовольтні ЛЕП до окупованої ЗАЕС, щоб таки долучити її до своєї енергомережі та планує змінити русло Дніпра.

Фінансовий аналітик Аналітичного центру «Об’єднана Україна» Олександр Кущ поділився думками про те, як можна цьому запобігти.

Інфраструктурно РФ закріплюється на окупованих територіях. Розглянемо основні проєкти росіян. Автомобільна дорога “Азовське кільце”. Це автотраса навколо Азовського моря: Ростов-на-Дону – Таганрог – Маріуполь – Бердянськ – Генічеськ – Джанкой – Керч – Темрюк – Слов’янськ-на Кубані – Ростов-на-Дону. Що важливо відзначити: на ділянці Таганрог – Маріуполь – Генічеськ, дана дорога виконує дві функції:

  1. “Коридора до Криму”;
  2. Рокадної дороги, тобто такої, що йде паралельно лінії фронту, що вкрай важливо для росіян у контексті військової логістики. Залізниця з Ростов-на-Дону до Маріуполя, Мелітополя та Криму. Це транспортна логістика.

Переходимо до водної. РФ побудувала водовід Дон – Донецьк, але він не вирішив усіх проблем із водопостачанням окупованого Донбасу. Тому перезапускається проєкт Сіверськодонецького каналу – “Сіверський Донець – Донецьк” та Південнодонецького каналу – “Донецьк – Маріуполь”. Також у РФ говорять про плани перезапуску Приазовського каналу (річка Дніпро – Північне Приазов’я) та Північно-Кримського (річка Дніпро – Крим). Тут необхідно враховувати фактор руйнування каховської греблі та спуску води у Каховському водосховищі. Тобто варіантів у росіян два:

  1. Відновити дамбу та Каховське море. Технічно це неможливо – лінія фронту йде Дніпром.
  2. Продовжити канал до русла річки Дніпро у районі Нової Каховки.

…це може призвести до екологічної катастрофи – фактичної зміни русла Дніпра: вода після Каховки піде не до Дніпро-Бузького лиману, а майже вся – до Криму

Але через відсутність такого резервуару води як Каховське водосховище, це може призвести до екологічної катастрофи – фактичної зміни русла Дніпра: вода після Каховки піде не до Дніпро-Бузького лиману, а майже вся – до Криму. Це може призвести до замулювання дельти Дніпра та підвищення рівня солоності в Дніпро-Бузькому лимані, який перетвориться на аналог Сиваша.

Ці ризики слід обговорювати вже зараз, якщо почнуться переговори. Взагалі, режим функціонування навігації по Дніпру та порядок проведення іригаційних робіт у його заплаві у разі заморожування війни – це вкрай важлива тема для нас. Зрозуміло, що зараз майже ніхто не думає про такі “дрібниці”, але потім може бути пізно.

Росія вже почала тягнути високовольтні ЛЕП до Запорізької АЕС. За чутками, готується і запуск атомної станції, до речі, вона була найбільшою у Європі

І енергетична інфраструктура. Росія вже почала тягнути високовольтні ЛЕП до Запорізької АЕС. За чутками, готується і запуск атомної станції, до речі, вона була найбільшою у Європі. Цього не можна буде зробити без згоди МАГАТЕ. Потрібно вже зараз опрацювати варіант, щоб у разі заморожування війни станцію було інтегровано в українську енергосистему, а не в російську. Це ключовий момент для виживання нашої промисловості та підтримки мінімального рівня енергоозброєності українського ВВП.

Потужності окупованої ЗАЕС не є для росіян критично важливими: є Ростовська АЕС, в окупованій частині Донецької області (так званої ДНР), на даний момент профіцит енергії за рахунок теплової генерації. В окупованій частині Луганської області (так звана ЛНР) до повномасштабної війни був дефіцит генерації, але після стрімкого наступу РФ навесні-влітку 2022-го та окупації Луганської ТЕС у Щасті (вона була захоплена росіянами майже цілою), ситуація змінилася.

Тобто інтеграція ЗАЕС в українську енергосистему можлива, та як це оформити в угоді про заморожування війни, судити не беруся. Але цю тему також важливо обговорювати. І тепер обговоримо нашу інфраструктуру. Якщо заморозка війни справді відбудеться, нам потрібно створювати повноцінну транспортно-логістичну рокаду паралельно до лінії бойового зіткнення. Першу рокаду, паралельно до річки Дніпро, з Півночі на Південь. Сітка залізниць тут достатня, а ось прямої рокадної дороги Київ – Херсон у нас немає. Це те, що доведеться робити буквально одразу, якщо не хочемо повторити помилки минулого.

Друга рокада вздовж українсько-російського кордону. Рокадна траса вздовж українсько-білоруського кордону у нас вже є – знаменита “Варшавка”. Хоч із нею умовно “пощастило”, якщо можна так висловитися. І третя рокада на Лівобережжі зі сходу на захід уздовж лінії бойового зіткнення.

…РФ у рамках цієї війни ставила цілком утилітарні завдання та цілі – насамперед, окупація Приазов’я та всього Донбасу. Тобто “коридор у Крим” та “вода на Донбас”

До речі, судячи з динаміки розгортання інфраструктурних проєктів на окупованих територіях, РФ у рамках цієї війни ставила цілком утилітарні завдання та цілі – насамперед, окупація Приазов’я та всього Донбасу. Тобто, “коридор у Крим” та “вода на Донбас”, без чого освоєння окупованих Криму та частини Донбасу було б неможливим.

Саме цим пояснюється швидкий прорив із Криму у Приазов’ї російської армії та битва за басейн Сіверського Дінця – клини російського наступу йдуть до старого Сіверськодонецького каналу, наприклад, зараз у Часовому Ярі. Ще раз переконуюсь у старій мудрості: якщо добре знаєш супротивника і розумієш його реальні, а не міфічні цілі – уникнеш багатьох поразок.

Останні новини

Інструкції Бізнес ВПО Ветерани Виплати Виплати ВПО Вода на Донеччині Війна Військові Гарячі лінії Грант Грошова допомога Гуманітарна допомога Доба на Донеччині Донецька область Допомога ВПО Діти Дія Евакуація Електроенергія Житло Компенсація Корисно знати Корисні контакти Медицина Мобілізація Міжнародна допомога Новини Донеччини Новини Краматорська Новини Слов'янська Обстріли Донеччини Особи з інвалідністю Офіційні контакти Донеччини Переселенці Покровськ Політика Прифронтові регіони Психологічна допомога Реєстри Робота Руйнування Субсидії Субсидії на оренду ТОТ Телефони гарячих ліній