У 2025 році зміниться підхід до виплат допомоги переселенцям

У 2025 році в Україні планують змінити підхід до виплати допомоги ВПО, а саме – акцентувати на адресній підтримці.

Про ситуацію з допомогою для ВПО виданню “Укрінформ” розповіла очільниця Міністерства соціальної політики Оксана Жолнович.

Наразі в Україні офіційно зареєстровано близько 4,6 млн переселенців, виплати ж отримують лише 1,5 млн.

“Це одна з найбільших програм нашої соціальної політики. Минулого року ми на неї витратили майже 78 млрд гривень. Цього року заплановано 56 млрд гривень. Для порівняння: допомога малозабезпеченим родинам  обраховується в нас не в мільярдах, а в мільйонах. На протезування й підтримку людей з інвалідністю ми запроєктували 4 млрд гривень”, – зазначила пані Жолнович.

За її словами, в загальну кількість ВПО входять люди, які з 2014 року є  внутрішньо переміщеними.

“За 10 років на новому місці переважна більшість людей змогли інтегруватися. Чи потрібна їм кризова екстрена підтримка саме за цією програмою? Є сенс дивитися на інші види підтримки. Для багатодітних або малозабезпечених сімей ми зберігаємо відповідну допомогу. І до програми для малозабезпечених родин тепер легший вхід. Зокрема, для людей, які повертаються з-за кордону, забрали вимогу про обов’язкову наявність попереднього місця праці (ми розуміємо, що не буде сплати ЄСВ за попередній період за кордоном), щоби одразу виплачувати допомогу”, – продовжила міністерка.

Також вона додала, що наразі міністерство паралельно напрацьовує низку інших видів підтримки, більш адресних, що враховуватимуть конкретну проблему родини. Комусь потрібно допомогти відновлювати житло, іншим – облаштуватися з нуля. Про зміну розміру виплат у 2025 році мова не йде.

“Ми тепер цю суму (3000 – на дитину та людину з інвалідністю, 2000 – на дорослого) почали виплачувати на родину, на домогосподарство. Коли ми говоримо про класичну родину з чотирьох людей, підтримка становитиме 10 тисяч: на двох дітей по 3 тисячі, на двох дорослих по 2 тисячі. І це вже зовсім інша, доволі відчутна сума”, – каже Оксана Жолнович.

Тож тепер Мінсоцполітики працює над тим, щоб запровадити більш універсальну базову соціальну допомогу.

Допомогу для ВПО залишаємо, будемо  її продовжувати для вразливих категорій, для людей пенсійного віку, для людей з інвалідністю, для тих, у кого маленький дохід. Ці категорії людей далі отримуватимуть підтримку в 2–3 тис. гривень, але паралельно створюватимемо нові, більш універсальні види допомоги.

Наприклад, у родині переселенців хтось може отримувати пенсію чи допомогу у зв’язку з інвалідністю, допомогу для малозабезпечених, житлову субсидію і допомогу на проживання для ВПО. Планується порахувати всі критерії – дохід, видатки, потреби – і забезпечити підтримку родині однією базовою допомогою. Вона оформлюватиметься через Дію і буде майже автоматичною. За словами Жолнович, процес розроблення такої допомоги вже триває та, можливо, до кінця року її відправлять у тестовий режим.

Про те, якою надалі буде роль статусу ВПО, очільниця міністерства сказала так:

“Мені не дуже подобається, коли громадянам надають ярлики на кшталт довічних статусів. На мою думку, будь-який статус дещо обтяжує людей. Але у випадку з внутрішньо переміщеними особами йдеться про вимушену обставину, яка сталася з людьми, вони постраждали від російської агресії. І цей факт не зміниться – ані за рік, ані за 10 років. Навіть якщо вони переїхали та одразу знайшли роботу, люди точно розірвали коло свого спілкування, втратили дім, перенесли психологічний стрес. І це ніколи не буде скасовано. Тому для нас важливо створити Реєстр осіб, постраждалих від російської агресії, життю та здоров’ю яких було завдано шкоди. Ми тепер працюємо над цим”.