Антиукраїнський реванш: АН вищої школи України відреагувала на рішення ОАСК щодо нової редакції українського правопису

«Не важко бачити, що воно лежить у річищі масштабного антиукраїнського реваншу, який здійснюється останнім часом, зокрема, й через інструменти корумпованої й контрольованої проросійськими силами судової системи».

Про це йдеться у заяві Академії наук вищої школи України, опублікованій на сайті УП, передають Вчасні Новини.

Подробиці. Сьогодні, 28 січня Окружний адміністративний суд Києва скасував Постанову Кабінету Міністрів України № 437 від 22 травня 2019 р., якою було затверджено нову редакцію Українського правопису.

В Академії наук вищої школи України зазначили, що «формальною мотивацією цього рішення стало те, що уряд начебто не мав права регулювати правописні питання».

«Хоча реально не важко бачити, що воно лежить у річищі масштабного антиукраїнського реваншу, який здійснюється останнім часом, зокрема, й через інструменти корумпованої й контрольованої проросійськими силами судової системи», – йдеться в заяві.

Крім того, АН вищої школи України нагадала про тривалу робота над новою редакцією Українського правопису, яка розпочалася ще 2002 року.

«Однак лише той склад Національної правописної комісії, який був сформований урядом у 2015 році і включав усіх провідних учених-лінгвістів з академічних установ та університетів, зумів дійти до консенсусного рішення і запропонувати нову редакцію правопису, яку винесли на громадське обговорення», – йдеться в заяві.

Тоді АН вищої школи України у вищезазначеній комісії представляли професори А. П. Загнітко, О. Д. Пономарів, М. В. Стріха та О. І. Чередниченко.

Також повідомляється, що у ході цього безпрецедентно широкого обговорення було отримано близько 600 звернень наукових та освітніх установ, органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань та окремих громадян, які містили приблизно три тисячі пропозицій. І всі вони були узагальнені і проголосовані.

«Підсумковий компромісний варіант правопису було розглянуто і одноголосно затверджено на спільному засіданні Президії Національної академії наук України та Колегії Міністерства освіти і науки України 21 жовтня 2018 року. Саме цей варіант ліг в основу урядового рішення від 22 травня 2019 року, і його схвально зустріла більшість філологічної спільноти (хоч водночас він став мішенню атак антиукраїнських сил)», – йдеться в заяві.

Крім того, в АН вищої школи України наголосили, що рішення Президії НАН та Колегії МОН України від 21 жовтня 2018 року, якими затверджено нову редакцію Українського правопису, ніким не оскаржені й продовжують діяти в повному обсязі.

«Ми закликаємо Національну комісію зі стандартів державної мови, на яку після набуття чинності Законом про державну українську мову покладено й питання правопису, своїм рішенням підтвердити чинність нової редакції Українського правопису, затвердженої Президією НАН та Колегією МОН України 21 жовтня 2018 року. Саме на такій основі можна буде продовжити дальший природний процес вдосконалення національної правописної системи», – йдеться в заяві.

Ухвалено Президією АН вищої школи України 28 січня 2021 р. одноголосно.

Вчасні Новини

Робимо все можливе, щоб найсвіжіші новини доходили до вас якнайшвидше і так, щоб кожна людина могла отримувати відповіді на свої питання.