Міністерство юстиції України 23 березня отримало повідомлення про арбітраж від імені компанії «Modus Energy International B.V.» проти держави Україна через нібито порушення договору до Енергетичної хартії (1994).
Про це повідомляється в пояснювальній записці до розпорядження Кабміну «Про застосування переговорної процедури закупівлі» для здійснення Мін’юстом закупівлі юридичних послуг.
Подробиці. У документі вказується, що Modus Energy International B.V. – власник компаній-операторів сонячних електростанцій ТОВ «Солар Залуква», ТОВ «Болохівський Солар Парк 1», ТОВ «Болохівський Солар Парк 2».
Серед переваг інвестування в відновлювльну енергетику України, в розумінні позивача, було те, що держава бере на себе зобов’язання купувати «зелену» сонячну енергію за ціною 0,1502 євро за кВтг від електростанцій, введених в експлуатацію до 31 грудня 2019 року, але не змінювати цей тариф до 2030 року.
Всі три компанії-оператори електростанцій в серпні 2019 року підписали договір купівлі-продажу електроенергії з ДП «Гарантований покупець», а в грудні 2019 року одержали підтвердження від НКРЕКП, що вся електроенергія, вироблена зазначеними СЕС, буде купуватися за «зеленим» тарифу до 1 січня 2030 року.
У травні 2020 року результатами засідання антикризового штабу позивачеві було запропоновано підписати Меморандум про взаєморозуміння, згідно з яким «зелений» тариф підлягає зниженню ретроспективно в обмін на погашення заборгованості ДП «ГарПок» перед виробниками електроенергії.
Позивач не погодився на такі умови, в результаті чого умови запропонованого Меморандуму про взаєморозуміння (зниження ставки «зеленого» тарифу на 15% і встановлення вимоги щодо повної оплати балансової вартості) було закріплено Законом від 21.07.2020 №810-IX («Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії»).
Крім того, на думку позивача, ДП «ГарПок» примусило його дочірні компанії підписати додаткову угоду до Договору купівлі-продажу «шляхом здійснення погроз позивачу» (у випадку відмови підписання додаткової угоди розглядати це як ініціювання процедури розірвання Договору купівлі-продажу).
Позивач просить арбітражний суд стягнути з України фінансові збитки (за попередньою оцінкою, сума позовних вимог складає не менше 11,5 млн євро).