Виплати ВПО: кому скасують, кому повернуть та чи доведеться повертати, якщо знаходишся за кордоном

В Україні тривають обов’язкові перевірки фактичного місця проживання переселенців. 11 липня Уряд ухвалив постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», в якій змінюється підхід у наданні допомоги на проживання всередині переміщених осіб (ВПО).

Так, з 1 серпня триває верифікація виплат ВПО, за результатами якої частина переселенців вже втратила виплати. Водночас є випадки, коли виплати були скасовані помилково і людям знову нарахують кошти. Також стало відомо, чи потрібно повертати кошти, які були нараховані людині, що понад 30 днів перебуває за кордоном.

Крім того, у Мінреінтеграції розповіли, як діяти, щоб не призупинили виплати ВПО у разі відсутності особи під час перевірки місця проживання.

Кому скасують виплати

Для всіх внутрішньо переміщених осіб, які отримують допомогу, з 1 серпня 2023 року вона автоматично продовжується на 6 місяців, до кінця січня 2024 року.

Однак 1 вересня набула чинності відповідна постанова Кабміну № 332, згідно якої частина ВПО втратить допомогу на проживання в розмірі 2000 грн на дорослу людину та 3000 грн на дитину чи особу з інвалідністю.

Виплат позбавлять переселенців які:

 • придбали транспортний засіб, якому менше як п’ять років, крім авто, які були придбані волонтерами та передані на потреби оборони країни;
 • купили нерухомість на суму понад 100 тис. грн (крім житла, отриманого коштом державного чи місцевого бюджету);
 • мають на депозитному банківському рахунку кошти на загальну суму більш як 100 тис. грн;
 • купили іноземну валюту (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківські метали на загальну суму понад 100 тис. грн;
 • мають у власності житло, що розташоване на територіях, на яких не ведуться бойові дії та які не є тимчасово окупованими, якщо таке житло має площу понад 13,65 м2 на одного члена сім’ї.

Водночас деяким категоріям громадян виплати вже були припинені:

 • громадянам, які знаходилися тривалий період за кордоном: мінімум місяць станом до 15 липня і не повернулися в Україну на 1 серпня 2023 р. (понад 109 тис. отримувачів, за даними Державної прикордонної служби України).
 • громадянам, по яких вже зареєстровано факт смерті – близько 9,5 тис. осіб;
 • особам, які отримували виплати в кількох громадах – майже 9,8 тис. отримувачів;
 • особам, які отримували допомогу як ВПО, перемістились з регіонів, в яких вже не ведуться активні бойові дії і не є окупованими РФ, а житло є неушкодженим.

У Мінсоцполітики зазначили, що «такі кроки дозволяють державі підвищити цільове використання бюджетних коштів, спрямовувати їх без затримки саме тим, хто цього потребує».

Частині переселенців повернуть виплати

Під час перевірки правомірності отримання виплат, виявили помилкові нарахування. Зокрема, з’ясувалось, що близько 10 тисяч осіб, рахуються в реєстрах РАЦСУ, як померлі особи.

«Також є певні ознаки, що виплати помилково нараховувалися одній сім’ї — і батьку, і матері на тих самих дітей. Є й інші ознаки, за яким ми вважаємо, що допомога помилково нараховувалася», — зазначила Верещук.

Водночас були й випадки, коли виплати скасували помилково.

«Щодо 10 тисяч людей, які померли. Виявилося, що приблизно 10 % з тих 10 тисяч людей, на щастя, виявилися живими. Реєстр, який показує особу, як померлу, не містить даних про податковий номер. І ті люди, які були в реєстрах на виплату ВПО, як виявилося, були повними тезками. Прізвище, ім’я, по батькові, дата, рік народження — усе, що міститься в реєстрі померлих було в реєстрі ВПО», — розповіла міністерка та зазначила, що після з’ясування обставин таким особам виплати поновили.

Тож відтепер у реєстр померлих додаватимуть ідентифікаційні коди, щоб подібних випадків у майбутньому не було.

Виплати також повернули 0,3 % людей, які виїхали за кордон, повернулися в Україну, проте система їх не зафіксувала.

«Наприклад, верифікація була 15 липня, а вони повернулися 16-го. Ми також їм всім повернемо виплати. Усе відбувається автоматично», — запевнила Верещук.

Біженцям, які перебувають за кордоном, скасують виплати, але повертати не змусять

Скасування виплат стосується осіб, які перебувають за кордоном понад 30 днів. Однак повертати вже отримані кошти таким особам не доведеться.

«Ті, які виїхали за кордон, вони виїхали як внутрішньо переміщені особи до набуття чинності  постанови. До цього вони не вважалися тими, що помилково отримують виплати ВПО. Людина мала право оформити ВПО, а потім, з часом, виїхати за кордон. Тільки після набуття чинності постанови буде «відключення». Тому нічого повертати не треба», —заявила міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук під час телемарафону.

Таким чином українці не повертатимуть кошти, а просто перестануть їх отримувати.

Що робити, щоб не призупинили виплати ВПО у разі відсутності особи під час перевірки місця проживання

У Мінреінтеграції також нагадали, що Національна соціальна сервісна служба почала перевіряти фактичне місце проживання внутрішньо переміщених осіб, які отримують від держави допомогу на проживання.

Про перевірку мають повідомляти за 2 дні й вона може проводитися на підставі:

 • інформації про реєстрацію осіб як внутрішньо переміщених у межах однієї територіальної громади;
 • отримання сповіщення від органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, громадських об’єднань чи фізичних осіб про зміну фактичного місця перебування ВПО;
 • результатів верифікації відповідно до критеріїв призначення зазначеної допомоги.

Для запобігання припиненню виплат ВПО у разі відсутності під час перевірки необхідно протягом 14 днів звернутися до управління соціального захисту населення (УСЗН). А якщо є обґрунтовані причини відсутності – протягом 30 днів надати УСЗН підтвердні документи.

Тож у разі зміни місця фактичного проживання чи контактного номеру телефону тощо потрібно надати відповідну інформацію, звернувшись до УСЗН.

Якщо залишилися питання, можна телефонувати на гарячу лінію Нацсоцслужби за номером: (044) 289-87-89.

Вчасні Новини

Робимо все можливе, щоб найсвіжіші новини доходили до вас якнайшвидше і так, щоб кожна людина могла отримувати відповіді на свої питання.